Műsorunkban megemlékezünk a nőnap történetéről, László Bandy a művészet és a női nem kapcsolatáról beszél, Vastag Tamást pedig színházi munkáiról kérdeztük
NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Március 8. – Romhányi József író, költő születésnapja (1921.)
Romhányi József író, költő, műfordító, érdemes művész – eredetileg muzsikusnak készült, brácsán játszott. 1951-től a Magyar Rádió dramaturgjaként, majd 1957-től az Állami Hangverseny- és Műsorigazgatóság művészeti vezetőjeként dolgozott, 1960 és 1962 között pedig a Magyar Televízió szórakoztató rovatának művészeti vezetője volt. 1962-től haláláig a Rádió Zenei Főosztályának dramaturgjaként dolgozott. Számos magyar opera szövegkönyve került ki tolla alól, operalibrettókat és musicaleket fordított, ez utóbbiak közül legismertebb a Macskák. A nagyközönség viszont elsősorban játékos állatverseit ismeri – ezeket halála után, Szamárfül néven adták ki –, másrészt számos rajzfilm szövegének szerzőjeként emlékezhetünk rá. Az ő nevéhez fűződik például A Mézga család, a Kérem a következőt!, a Mekk mester, valamint a Flintstone család – magyarul: Frédi és Béni, avagy a két kőkorszaki szaki bravúros szövege. A mindezen műveiben megnyilvánuló sziporkázó verstehetsége nyomán nyerte el a „Rímhányó Romhányi” nevet.
NŐNAP
Politikai, feminista és szakszervezeti mozgalmak küzdelmeinek eredményeképpen a múlt század elején valósult meg az az ötlet, hogy az év egy napja legyen jelképesen a nőké. Március 8-án tartják a Nemzetközi Nőnapot annak emlékére, hogy 1857-ben ezen a napon New Yorkban mintegy negyvenezer munkásnő sztrájkolt egyenlő bérért, munkaidő-csökkentésért. A nemzetközi nőnap létrehozói szerint a ’történelmet alakító nők napja’ a nők évszázados küzdelmét eleveníti fel.
Megszólaló: Kovács Edina – történész
BANDY ÉS A NŐK
Az emberi test ábrázolása évezredek óta a művészi tárgyalkotás legfőbb témája. Koronként változó formája tükrözi a testről – főként a női nemről – vallott elképzelések változását. László Bandy ’a női nem és a képzőművészet nagy tisztelőjeként’ kalauzol el bennünk ebben a sokszínű világban.
Megszólaló: László Bandy – képzőművész, tanár
RACZKÓ TAMÁS
Az angol szonett vagy shakespeare-i szonett a szonett forma egyik legelterjedtebb fajtája. William Shakespeare volt a leghíresebb művelője, ezért a forma az ő nevét is viseli, bár nem ő használta először ezt a versszerkezetet. Shakespeare összesen 154 szonettet írt, amelyek gyűjtve először 1609-ben jelentek meg. A 75. szonettet – a világirodalom egyik legszebb szerelmes versét – munkatársunk, Raczkó Tamás tolmácsolásában Bálint-napon hallhatta a BKK online-közönsége. Ez az alkalom adta a lehetőséget, hogy Tomit színészi munkájáról is kérdezzük.
Megszólaló: Raczkó Tamás – színész, szerkesztő-riporter
NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Március 12. – Kiss Manyi születésnapja (1911.)
Kiss Manyi Kossuth- és Jászai Mari-díjas színésznő, érdemes és kiváló művész – pályafutása elején Kolozsvárott, Miskolcon, majd Szegeden játszott. Kezdetben szubrett és komikai szerepeket alakított természetes játékkal, kiváló tánc- és énektudással. 1932 után egy ideig olasz artista férjével külföldi cirkuszokban lépett fel, majd megunva a statisztaszerepeket a porondon, 1934-ben Budapesten debütált, a Király Színházban egy „beugrással” alapozta meg fővárosi hírnevét. Szerződtette a Fővárosi Operettszínház, majd – többek között – játszott a Magyar Színházban és a Vidám Színházban is, majd a Vígszínházhoz szerződött. Ekkor már a budapesti közönség egyik kedvence volt. Miután a Madách Színházhoz került, felfigyeltek drámai tehetségére is. Ettől kezdve szerepköre kibővült: a sokszor groteszk, tragikomikus színekkel jellemzett vígjátéki alakok mellett a drámai művek tragikus hőseit is eszköztelen játékkal, átütő erővel, hitelesen formálta meg. A Madách színházi szerződés véget vetett mellőzésének és számos állami kitüntetésben is részesült.
HÁMORI BÍRÓ PÁL
1943-ban dr. Hámori Bíró Pál volt a mai „Matrica” Múzeum épületének tulajdonosa. A kúria előtt, a mai rendelőintézet helyén gazdasági épületek, műhelyek álltak, a közbeeső részen pedig fúrt kút működött, aminek közvetlen környezetét ún. műrommal, padokkal látták el. Különös története van ennek a helynek, hiszen 1943. augusztus 20-án négyen is gyors egymás után lelték halálukat a kútban. Emléküket a máig álló műrom őrzi.
Megszólaló: Lehoczki Zsuzsanna – történész
NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Március 9. – a Barbie baba „születésnapja” (1959.)
1959-ben a New York-i amerikai nemzetközi játékvásáron mutatták be a Barbie babát, ezzel ez a nap vált a játékszer hivatalos „születésnapjává”. Barbie egyike a legkelendőbb divatbabáknak. Előállítója a Mattel cég, a ’teremtője’ pedig egy amerikai üzletasszony, akit egy német baba, a Bild Lilli ihletett meg. Ruth Handler lánya játékát figyelve vette észre, hogy gyermeke szereti a papírbabákat felnőtt-ruhákba öltöztetni. Abban az időben a legtöbb gyermekjátékbaba gyermeket ábrázolt, Ruth ezt a piaci rést felfedezve megosztotta elképzelését egy felnőtt öltöztetőbabáról férjével, aki a Mattel játékvállalat egyik alapítója volt. Elkezdett dolgozni a játék dizájnján a tervező Jack Ryan közreműködésével és a baba Ruth lánya után a Barbie nevet kapta. Barbie egyike az első játékoknak, amik szervezett marketingstratégiával rendelkeztek és hírnevét a széles körben sugárzott televíziós reklámok is terjesztették. Szerte a világon milliárdnyi Barbie babát adtak el több mint 150 országban. Csaknem egyedülálló módon lett kulturális ikon. Mindezek ellenére számos kritika érte – többek között, hogy irreális elképzelést fogalmaz meg az női test ábrázolásáról, ami annak a kockázatához vezet, hogy azok a nők, akik hasonulni próbálnak hozzá, anorexiássá válhatnak.
TOMI ÉS A HARANGOK
Vastag Tamás az utóbbi években főként nagyszínházi produkciókban dolgozott. A közel egy éves kényszerpihenő idején azonban ismét alkotói tevékenységbe kezdett, így született meg az önéletrajzi ihletésű „Harangok” című dal is. A videóklipben Tomi kisfiai is szerepelnek, az énekes fiatalkori énjét Samu alakítja, hiszen ő hasonlít rá a legjobban. A most következő beszélgetés során az is kiderül, hogy a külső változás egy színházi szerep kedvéért történt.
Megszólaló: Vastag Tamás – énekes, dalszerző
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni