Paletta

Adás időpontja: 
2013. július 29, hétfő, 19:15
Leírás: 

FORRÁS GÖRÖGORSZÁGBAN
Július 16-án a Nagyforrás Táncegyüttes – kiegészülve felnőtt táncosokkal – Görögországba indult, ahol részt vettek egy néptáncfesztiválon. Az egyhetes turnéról való hazaérkezésük utáni percekben beszélgettünk Szigetvári Józseffel.
Megszólaló: Szigetvári József – a Forrás Néptáncegyüttes együttes- és művészeti vezetője

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Augusztus 3. – Gárdonyi Géza születésnapja (1863)
Gárdonyi Géza író, költő, drámaíró, újságíró, pedagógus, a 19–20. századforduló magyar irodalmának népszerűségében máig kiemelkedő alakja. Korának sajátos figurája, egyik irodalmi körhöz sem sorolható tagja volt. A pályafutását 1881-ben népiskolai tanítóként kezdte, majd 1885 után újságíróként folytatta. 1897 után vidéki visszavonultságban alkotott, ezért kapta „az egri remete” nevet is, amikor már csak szépírói munkásságának szentelte életét. Pályáját folyamatos útkeresés jellemezte. Az 1890-es években írt népies hangvételű novellái és elbeszélései hozták meg számára a kortársak elismerését. Az utókor elsősorban történelmi regényei, pl. az Egri csillagok és A láthatatlan ember írójaként ismeri, de a magyar lélektani regény korai darabjainak szerzőjét is tiszteljük személyében, hiszen ő írta az Ida regénye c. művet is.

KÉZMŰVES TÁBORZÁRÓ
A BKK idei tematikus kézműves táborának a legjelentősebb ősi amerikai civilizáció, a maják kora volt a témája. A gyerekek a kéthetes táborban megismerhették a maják életmódját, kultúráját, szokásaikat és játékaikat. A Zenálkó Etel Óvárosi Közösségi Házban, a táborzáró programon készültek a most következő felvételek.
Megszólaló: Gere László – drámapedagógus

FOLTHALMOS TÁBOR
A mola technika a Panama partjainál élő kuna indiánoktól ered. Az általuk használt technika lényege, hogy a többrétegben elhelyezett, különböző színű anyagokat összefércelik, a felsőn kivágják a mintát és körbevarrják, hogy az alatta lévő láthatóvá váljon és így haladnak lefelé. Az erőteljes, kontrasztos színekkel való hímzés technikáját is megismerhették a Folthalom Varróklub tagjai a Flóra-házban tartott idei „Folthalmos-táborban”.
Megszólaló: Sós Julianna – a Folthalom Csoport vezetője, foltvarró; Szabó Irén – foltvarró

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
1492. augusztus 3. – Kolombusz Kristóf elindult három hajójával
1492. augusztus 3-án, 521 éve Kolombusz Kristóf elindult három, a Santa María, a Nina és a Pinta nevű hajójával a spanyolországi Palos kikötőjéből, hogy nyugat felé haladva elérje Kínát, ill. a Távol-Keletet. „Ennek ellenére” Cristoforo Colombo – vagy hagyományos magyaros nevén Kolumbusz Kristóf – olasz származású, a portugál, majd a spanyol korona szolgálatában álló utazó, tengerésztiszt, az amerikai kontinens felfedezőjeként írta be magát a történelem-könyvekbe. Bár az első, Amerika földjére lépő európaiak a 10. századi viking hajósok voltak, de művelődéstörténeti szempontból Kolumbusz felfedezése vezetett a korabeli világkép dinamikus kitágulásához, az ő felfedezése nyomán indult meg az amerikai kontinens feltérképezése és kolonizálása.

MÁRIA FŐHADNAGY
Huszka Jenő – Szilágyi László: Mária főhadnagy című operettje az 1848-as forradalom korát idézi meg. Főhősét valóságos személyről mintázta meg a szerzőpáros, méghozzá Lébstück Máriáról, aki férfiakat megszégyenítő bátorsággal harcolta végig a szabadságharcot. Hősiességéért hadnaggyá, majd főhadnaggyá léptették elő. Az 1942-es bemutató óta az erről a történetről szóló operett különösen kedves e műfaj kedvelői számára. A Mária főhadnagy c. operettet a Turay Ida Színház és a József Attila Színház közös produkciójában, Bozsó József rendezésében láthatta a sz-i közönség.
Megszólaló: Bozsó József – rendező, színművész

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Santa María – a „legendás” hajó
A Santa María egy 25 méter hosszú, háromárbocos karakk  - vagyis a 14–16. század között hadi- és kereskedelmi célokra használt vitorlás hajófajta – volt; a legnagyobb a három hajó közül, amivel Kolumbusz Kristóf első útját tette az Atlanti-óceánon át 1492-ben. A Santa María eredeti neve La Gallega ('A gall'), feltehetőleg azért, mert Galíciában építették. A másik két hajó, a Niña (vagyis'A lány') és a Pinta (vagyis 'A festett') nevet kapta. A Santa María volt az expedíció vezérhajója, közel 40 fős legénységgel, ám 1492. december 24-én – a felfedező út közepén – a Santa María tönkrement, rásodródott egy korallzátony-vonulatra, az ütődéstől szétváltak a deszkák, a hajó megtelt vízzel, elhagyták a süllyedő hajót.  Így a Niña lett a zászlóshajó, amelyen elég kevesen fértek el, így az emberek egy részét a szárazföldön kellett hagyni. A tengerészek tábort építettek, amelyet Villa de Navidadnak neveztek el (Navidad spanyolul karácsonyt jelent). Kolumbusz 1
évre elegendő élelmet hagyott, majd 1493. január 2-án elhagyta a Navidad-öblöt és folytatta az expedíciót.

OLÁH DEZSŐ
Oláh Dezső jazz-zongorista, zeneszerző, Junior Prima Díjas előadóművész, a fiatal generáció egyik legnagyobb tehetsége. Elismert muzsikus, az Oláh Dezső Trió vezetése mellett számos egyéni és zenekari produkcióban vesz részt, mindezek mellett pedig folyamatosan komponál. Oláh Dezső Szabó Ádám harmonikaművésszel való közös fellépése igazi zenei csemege volt a BKK által szervezett főtéri Hangulatkoncerten.
Megszólaló: Oláh Dezső – Junior Prima-díjas zongoraművész, zeneszerző