Műsorunkban bepillantást nyújtunk a Bambi című előadásába, bemutatjuk a tűzzománc kiállítást és felidézzük a SZISZKI alapítványi báljának vidámságát is
BAMBI
A Bambi Felix Salten magyar zsidó származású, osztrák író 1923-ban megjelent regénye és egy őzbakgida viszontagságos életéről szól. Neve az olasz bambino (vagyis kisgyermek) szó rövidülésével jött létre. Hogyan lesz a kis őzgidából az erdő hercege? Erre kaphattak választ azok a gyerekek, akik látták a Szép Ernő Színház társulatának dalokkal színesített előadását.
Megszólaló: Szinovál Gyula – társulatvezető, színész;
Weintrauth Ábel – színinövendék;
ifj. Szinovál István – színész
KITEKINTŐ DIAKEDD
A HBVK legutóbbi DiaKedd programja a „kitekintő” jelzőt kapta – nem véletlenül, az érdeklődők ezúttal körbeutazhatták a világot, a Hetedhét ország c. magyar, A kőtörő c. japán és A répa c. orosz mesék hallgatása közben.
Megszólaló: László Anikó – mesemondó, gyermekkönyvtáros
NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Március 2. – Bedřich Smetana születésnapja (1824.)
Bedřich Smetana zeneszerző és zongoraművész, a cseh klasszikus zene megteremtője, nevéhez nemzete függetlenedéséhez kapcsolódó zenei motívumvilág megteremtése kapcsolódik. Smetana a zongorázás terén őstehetségnek számított. Első koncertjét hatéves korában adta. Miután kötelező tanulmányait teljesítette, Prágában tanult zenélni. Első nemzeti érzelmű szerzeménye a Habsburgok elleni 1848-as felkelés idején született. A harcokban rövid ideig maga is részt vett. Miután Prágában nem sikerült megalapoznia a jövőjét, Svédországba költözött, ahol tanárként és karmesterként dolgozott. Itt fogott hozzá a nagyívű zenekari műveihez. Nemzetközileg Az eladott menyasszony című operája és a zeneszerző otthonának történetét, legendavilágát és tájait bemutató „Hazám” című ciklus tette, melynek legismertebb tétele a Moldva. Bár alig 40 évesen teljesen elvesztette a hallását, ezután is aktívan alkotott, zenét szerzett. Már korában is nagyra értékelték a cseh művészetért és kultúráért végbe vitt teljesítményét, mindezek ellenére idegileg összeomlott és emiatt utolsó éveit elmegyógyintézetben töltötte.
ÖRÖKÖLT SORS
„Örökölt sors: Családi sebek és a gyógyulás útjai” – ezt a címet kapta Orvos-Tóth Noémi klinikai szakpszichológus a BKK-ban tartott előadása, mely során kliensei és világhírű művészek esetein keresztül mutatta be örökölt sorsunk működését, és beszélt arról, hogy felmenőink traumái, feldolgozatlan félelmei, kapcsolati törései még a halálukkal sem enyésznek el, hanem bennünk élnek tovább.
Megszólaló: Orvos-Tóth Noémi – klinikai szakpszichológus
ÖRÖKSÉG KIÁLLÍTÁS
A tűzzománc egy ipar- és képzőművészeti technika, melynek lényege, hogy porrá tört színes üveganyagot egy hordozó alapra – legtöbbször fémre – olvasztanak, amely az utóbbival szervesen összeforr és felületét színesen díszíti. Örökség címmel tűzzománc alkotásokból nyílt kiállítás a BKK emeletei galériájában – a kiállítók Vdovkina Anastasia, Nagy Enikő, Erokhova Olga, Aleksandrova Olga, Tóth Szvetlana és Egri András.
Megszólaló: Egri András – tűzzománc művész
MATTA CSALÁD
Minden településnek van legendás alakja, aki példamutató életével, munkásságával a közért való tevékenységével beírta magát az adott település történetébe. Százhalombatta XIX-XX. század fordulójának kétségkívül egyik legjelentősebb személyisége dr. Matta Árpád volt. Azon kevés földesurak közé tartozott, aki a faluban élt és aktív szerepet vállalt a közéletben is. Az Egy battai gentry család életét bemutató előadás a HBVK Százhalombatta várossá nyilvánításának 50. évfordulójához kapcsolódó programja volt.
Megszólaló: Lehoczki Zsuzsanna – előadó, helytörténész
NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Március 7. – Székely János születésnapja (1929.)
Székely János tanulmányait Tordán kezdte, majd a marosvásárhelyi Református Kollégium diákja lett. Amikor Erdélyt is elérte a II. világháború, az ifjú Székely János is tenni akart valamit hazájáért, így 1943-ban felvételi vizsgát tett a helyi hadapród-iskolába. 1944-ben társaival együtt Nyugat-Európába vezényelték, ahol fogságba esett. 2 évvel későbbi hazatérését követően leérettségizett és a kolozsvári egyetem filozófia szakán szerzett diplomát. Lektorként helyezkedett el egy kiadónál, ekkora tehető irodalmi pályájának kezdete is. Számos műnemben kipróbálta magát, de főként történelmi témájú drámai munkái váltak emlékezetessé az utókor számára. Leghíresebb műve az 1972-ben írt Caligula helytartója című dráma lett. Munkássága elismeréseként még életében számos irodalmi díjra felterjesztették, de mindegyiket visszautasította, később posztumusz díjjakkal tüntették ki. 2006-tól az Oktatási és Kulturális Minisztérium „Székely János ösztöndíj” jogcímén irodalmi ösztöndíj-pályázatot hirdetett 30. életévüket be nem töltött, határon túli magyarok támogatására, költészeti és drámaírói kategóriában.
SZISZKI BÁL
Az Érdi Szakképzési Centrum Százhalombattai Széchenyi István Szakgimnáziuma és Gimnáziuma jótékonysági country bálja az intézményben került megrendezésre. A remek hangulatú rendezvényre kameránkkal mi is ellátogattunk.
Megszólaló: Palla Zsoltné Hajni – a Szülői Munkaközösség elnöke
BONIÉK
A SZISZKI jótékonysági báljának nyitóműsorában a B-Cool Dance Team három formációja is felépett, Lengyel Bonita versenytáncos-edző irányításával.
Megszólaló: Lengyel Bonita – edző, versenytáncos
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni