Szécsi Pál születésének 75. évfordulója alkalmából Gergely Róbert adott koncertet a BKK-ban
PUF
Idén augusztusban szobrot állítottak a fővárosi Füvészkertben Nemecsek Ernőnek, A Pál utcai fiúk egyik legfontosabb alakjának. Nemecsek, a törékeny szőke fiú az önfeláldozás példaképe lett a regény által, melyben amúgy életét veszti, hiszen ő az, akit a rivális banda, a Vörösingesek két marcona végrehajtója, a Pásztor testvérek „megfürdetnek” a Füvészkert tavában. A fürdetés után Nemecsek tüdőgyulladást kap, ami a kor viszonyai között gyakran halálos betegség volt – Nemecsek sem éli túl. A Pannon Várszínház A Pál utcai fiúk című produkciójában Nemecsek Ernőt alakító Szente Árpád Csabával beszélgettünk a BKK színpadán.
Megszólaló: Szente Árpád Csaba – színész
TÖKJÓ DÉLUTÁN
Október utolsó napján TÖKjó délutánra – közös tökfaragással és töklámpás készítéssel – várták az érdeklődőket a BKK munkatársai. De nemcsak változatos lámpások és tökfejek készültek, hanem a kézműves foglalkozáson szellemek, denevérek és pókok is ’születtek’.
Megszólaló: Gebeiné Lepsényi Katalin – művelődésszervező
NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
1928. november 3-11.: Könyvek Magyar Hete – hazánk első könyves ünnepe
A könyv az emberiség egyik legnagyobb értéke, Európában és a világon számos fesztivál, ünnep keretében ünneplik a könyvet az emberek. Magyarországon a könyvhétre vonatkozó első kezdeményezés 1927-ben született, a Miskolctapolcán tartott, az ekkor már 49 éve működő Magyar Könyvkiadók és Könyvkereskedők Országos Egyesületének évi közgyűlésén. 1928. november 3. és 11. között tartottak egy „próba könyvhetet” Magyar Hét néven, melynek elsődleges célja az volt, hogy megtudják, érdemes-e a kezdeményezést bevezetni. A rendezvény sikeres volt, így 1929-ben megtartották az első Magyar Könyv Hetet. A kezdeményezés fő oka a könyvkiadás válsága volt, a könyvkereskedők egy új vásárlói réteget kívántak ezzel megnyerni. Az ünnepi könyvhét egyedülálló magyar kulturális rendezvénysorozat, évről évre töretlen sikerrel és népszerűséggel, immár nyolc évtizede.
MESEDÉLUTÁN
Ősztől minden hónap egyik szombat délutánján élőszavas mesemondással, kézműves-foglalkozással, családias hangulattal és nagy szeretettel várnak mindenkit – kisunokától a nagyszülőkig a HBVK családi mesedélutánjain, mely során az érdeklődők együtt élhetik át a mese varázsát, a tartalmas együttlét örömét.
Megszólaló: Kovács Marianna – mesemondó, a HBVK igazgatója
NÉPDALKÖRI TALÁLKOZÓ
Egy régebbi hagyomány újraéledéseként - a Százhalombattai Cselefendi Asszonykórus szervezésében a környező települések népdalköreinek találkozójára került sor a BKK kamaratermében.
Megszólaló: Homoki Tímea – karnagy
SZÉCSI 75
Szécsi Pál bársonyos hangja, kiváló színpadi mozgása, megjelenése, egyedi előadói stílusa révén minden idők egyik legnépszerűbb magyar könnyűzenei előadójának számít. 1974-ben bekövetkezett halála pillanatától mítoszok és legendák fonódnak személye köré, melyek napjainkig élnek. Ahogy sokan szólították, Palika 1944. március 20-án született és 1974. április 30-án halt meg. Idén tehát születésének 75. évfordulóját ünnepeljük, illetve halálának 45. évfordulójára emlékezünk. Ebből az alkalomból szervezett emlékkoncertet Gergely Róbert barátait kérve fel, hogy csatlakozzanak a Gergely Theáter Szécsi 75 elnevezésű emlékkoncertjéhez.
Megszólaló: Gergely Róbert – színművész, előadóművész-rendező
NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
November 6. – Mihály András születésnapja (1917.)
Mihály András Kossuth-díjas zeneszerző, gordonkaművész és karmester, a Zeneakadémia háború utáni történetének meghatározó alakja a buchenwaldi koncentrációs tábort is megjárta. Visszatérése után tanított a Zeneakadémián, megalakította a Budapest Kamaraegyüttest, majd 1978 és 1987 között az Operaház igazgatója volt. Zenekari művek, concertók, kantáták, kórusok, dalok, kamaradarabok és zongoraművek, valamint színházi kísérőzenék szerzője. Számos elismerést is szerzett, így Erkel-díjat, Liszt-díjat is kapott és elnyerte az Érdemes művész, Kiváló művész címeket is.
TEMPLOMI KIÁLLÍTÁS
Sok embernek kedvelt elfoglaltsága a természetfotózás – köztük van Daruka Béla is, kinek képeiből a százhalombattai Református templomban nyílt kiállítás.
Megszólaló: Daruka Béla – fotós
B-DÚR MISE
Joseph Haydn zeneszerzői működése közel ötven évet ölelt fel, az ő aktív közreműködésével teljesedett ki a bécsi klasszicizmus az 1760-as 70-es években. Utolsó éveiben pedig már a következő nagy korszak, a romantika első szakasza vette kezdetét. A százhalombattai Liszt Ferenc Vegyes Kar – a Lampart-Budafok Vegyeskarral és a Mozart Ifjúsági Zenekarral kiegészülve – többek között Haydn B-dúr miséjét adta elő a Szent István templomban.
Megszólaló: Kriesch András – karnagy
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni