Műsorunkban a 100 Tagú Cigányzenekar koncertjét idézzük fel, megismerhetik a mohácsi sokácokat, és megmutatjuk, milyen „alkotásokkal” érkezett a Summerfestre „gyöngyös” Kati néni
A KERESZTNÉL
De még mielőtt az augusztus 20-ai programokról szóló beszámolóinkat megkezdenénk… A Keresztény Értelmiségiek Szövetsége Százhalombattai Csoportja Nagyboldogasszony napján, augusztus 15-én Dunafüreden az Árpádház-kori emlékkeresztnél tartott megemlékezést – kameránkkal mi is ott jártunk.
Megszólaló: Tóth Ernő – a KÉSZ Százhalombattai Csoportjának elnöke
NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Augusztus 28. – Asztalos István író születésnapja (1909.)
A 110 éve született Asztalos István erdélyi magyar író, publicista a szegénység határtalan tájairól hozta elő novelláinak és kisregényeinek témáját. A népi mesemondók ösztönösségével adta elő történeteit, a keserű ízeket humorral enyhítette, Móriczra és főképpen Tamásira emlékeztető fordulatokkal; de a nyomor mélységeiben sem vesztette el életkedvét, ott is felfedezte a szépséget. Asztalos István életének utolsó éveit a falu átalakulásának megörökítése foglalkoztatta. Ahol nem a földek házasodnak címen tervezett kisregényéhez füzérnyi novellát írt Guszti Gyuri és Szomesán Mari szerelméről, a kisregény azonban töredékben maradt. Legjelentősebb alkotásaiban és karcolataiban Nagy István külvárosa mellé sorakoztatja az erdélyi falvak szegény embereinek életét és az új falu születésének eseményeit.
SZERENCSÉNEK SZERENCSÉJE
A Magyar Népmese Színház a magyar népmesékben rejlő filozófiai, erkölcsi és etikai útmutatások terjesztése mellett kötelezte el magát, mert meggyőződésük, hogy a magyar népmesékben olyan nélkülözhetetlen értékek vannak, melyek meghatározzák egy gyermek értelmi és érzelmi fejlődését, erkölcsi tartást adnak és megerősítik a gyerekek identitását. A Magyar Népmese Színház előadásában a Szerencsének szerencséje című magyar népmesével indult a fesztiválsátorban az augusztus 20-ai programsorozat.
Megszólaló: Zanotta Veronika – a Magyar Népmese Színház vezetője, színésznő
BOGÁR MUZSIKA
Az elsősorban gyermeknek szóló, világzenét játszó Bogár Muzsika zenekar egyedülállónak számít a hazai zenei palettán. Létrejöttét Pintér Mónika zenepedagógus évtizedes múltra visszatekintő zenés-mondókás foglalkozásai ihlették. Interaktív előadásaikon gondosan meghangszerelt saját szerzeményeiket és közismert gyermekdalokat adnak elő – így volt ez a százhalombattai koncertjükön is.
Megszólaló: Pintér Mónika – énekesnő, zenepedagógus
OPERETT ÉS NOSZTALGIA
Az augusztus 20-ai délutáni programok sorát operett- és nosztalgiadallamok nyitották – Keller János és Váradi Eszter Sára színművészek előadásában.
Megszólaló: Keller János – színművész;
Váradi Eszter Sára – színművésznő
SOKACOK
A mohácsi sokacok 1905-ben alapították meg a Mohácsi Sokacok Olvasókörét, mely a mai napig a székházuk. A Kör keretein belül gyermekfoglalkozások, néptánctanítás, népzeneoktatás és horvát nyelvoktatás folyik. A mohácsi sokacok előadása is színesítette az városi ünnepi programok kínálatát.
Megszólaló: Bubreg István – a Mohácsi Sokacok Olvasókör elnöke
NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Augusztus 28. – Johann Wolfgang von Goethe születésnapja (1749.)
Johann Wolfgang von Goethe német író, költő, grafikus, művészetteoretikus, természettudós, jogász és politikus, a német irodalom egyik klasszikusa, a világirodalom egyik legnagyobb költője. A líra, a dráma és az epika műfajában egyaránt remekművek sorát alkotta. Goethe hatása az európai gondolkodásra és művészetre mindmáig óriási, ahogy a magyar irodalomra is az. Érdekesség, hogy Goethe egy neves festőművésznél tanult rajzolni és foglalkozott a színelmélettel is. Több művét saját maga illusztrálta. A róla készült leghíresebb portrét Tischbein festette. A kép Goethe antikvitás előtti hódolatát fejezi ki, egyben utal egyik legismertebb művére, az Iphigenia Tauriszban címűre.
KATI NÉNI
Az idei Summerfest idején és még augusztus 20-án is látogatható volt a Hungarikumok utcája a Rendezvényközpont parkolójában – megannyi szépséges, illetve finom ’hagyományőrző’ termékkel. Köztük Kati néni gyöngyös munkái is megcsodálhatóak, megvásárolhatóak voltak – mint oly régóta már…
Megszólaló: Nagy Székely Katalin – gyöngyfűző
100 TAGÚ
A100 tagú Cigányzenekar 34 esztendeje született világhírű társulat, klasszikus szimfonikus zenekarként működő együttes, a világon egyedülálló zenei formáció. Hagyományápoló művészeti tevékenysége felbecsülhetetlen érték, nincs párja a világon. Komolyzenei művek mellett, tradicionális magyar cigánymuzsikát, magyar nótát és népdalt játszanak. A főtéren felállított nagyszínpadon a 100 tagú cigányzenekar koncertje zárta az idei városi ünnepséget.
Megszólaló: Beke Farkas Nándor – elnök-menedzser, a Magyar Kultúra Lovagja
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni