A Keresztény Értelmiségiek Szövetsége (KÉSZ) elengedhetetlenül fontosnak tekinti a Kárpát-medencei keresztény kultúra minél mélyebb megismerését, megőrzését és terjesztését, az ehhez nélkülözhetetlen tudományos tevékenység szabad művelését, az így feltárt ismeretek átadását a jövő generációk megfelelő szellemű oktatása és nevelése érdekében.
Mindezek alapján, értelmiségieket tömörítő szervezetként sajnálattal tapasztaljuk az elmúlt időszak, sokszor tudatosan szított, éles és heves vitáit a magyar tudományszervezés és tudományfinanszírozás kérdései körül. Meggyőződésünk, hogy a mindenkori tudományos rendszerben, a fennálló felsőoktatási és kutatói intézményi struktúrákban a sikeres és maradandó, egyben a jövőt szolgáló változások kizárólag megfontolt előkészítés és mérlegelés nyomán, az érintettek bevonásával születhetnek meg.
A Kárpát-medencében felhalmozott évezredes tudásunk feltárása, átadása és megújítása olyan jelentős értelmiségi felelősség, mely csak jól átgondolt, hosszútávon stabil, az innovációt elősegítő és a tudományos megismerést megkönnyítő struktúrákban működhet. Ezek létrehozása és megreformálása az azt finanszírozó kormányzat, valamint az abban érintett értelmiségi pályákon dolgozók párbeszédfolyamataiból, a szubszidiaritás elve mentén közösen meghozott és szolidáris döntéseiből valósulhat meg.
A KÉSZ éppen ezért bizakodással tekint a magyar tudományszervezés és tudományfinanszírozás keretrendszeréről folytatott konstruktív és eredményes párbeszédre, mely kiszámítható értelmiségi életpályákat teremthet, és lehetővé teszi a nemzetünk megmaradásának érdekében kifejtett tudományos kutatás szabad gyakorlását, ismereteink felelős továbbadását a jövő generációk számára.
Budapest, 2019. február 15.
a Keresztény Értelmiségiek Szövetsége elnöksége