Paletta

Adás időpontja: 
2019. február 04, hétfő, 19:15
Leírás: 

Műsorunkban többek között felidézzük László Attila koncertjét, az Újévi Táncgálát, valamint a rézfúvósok tanszaki koncertjét is

ARCHÍV ANYAG – 20 éves a Paletta
MKN – BANDY
2002 januárjában – egészen pontosan 20-a és 26-a között volt a Magyar Kultúra Hete városunkban és már akkor is kiállítással indult a programsorozat.

KÖZÖS KIÁLLÍTÁS
„Tudjak mindig mondani valami újat” – így fejezte be László Bandy a 2002-ben készült bejátszásunkat és lehetne akár ez a mottója az idei tárlatnak is…
Évek óta már az a hagyomány, hogy a Magyar Kultúra Napján nyílik a városunk életét leginkább meghatározó két képzőművészeti csoportjának – a Benta Art Regionális Művészeti Egyesület és a SZAK Stúdió tagjainak közös kiállítása.
Megszólaló: László Bandy – képzőművész, tanár

TÁNCGÁLA
A Magyar Kultúra Hetének keretein belül került megrendezésre a BKK tánccsoportjainak Újévi gálaműsora, melyen fellépett a B-Cool Dance Team, a JP Dance Company, a Street Style Crew, az SZTC Táncszakosztálya és a Forrás Néptáncegyüttes.
Megszólaló: Szigetvári József – a BKK igazgatója;
Papp János ’J.P.’ – tánctanár, táncművész

MESÉLŐS
Szintén a Magyar Kultúra Napjához kapcsolódott a HBVK januári Családi mesedélutánja, melyre kameránkkal mi is ellátogattunk.
Megszólaló: Kovács Marianna – a HBVK igazgatója, mesemondó

HÁBORÚS ELŐADÁS
A „Matrica” Múzeum a Nagy Háború és Batta című időszaki kiállításához kapcsolódóan Stencinger Norbert történész, hadszíntérkutató, a hadtudomány doktora tartott ismeretterjesztő előadást az első világháborúról. Ez a program zárta az idei Magyar Kultúra Napjához kapcsolódó programok sorát.
Megszólaló: Stencinger Norbert – történész, hadszíntérkutató, a hadtudomány doktora

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Február 5. – Kisfaludy Károly születésnapja (1788.)
Kisfaludy Károly író, költő, drámaíró, festő, szerkesztő, a reformkori irodalmi élet fő szervezője volt. Kisfaludy katonai nevelőintézetben tanult. Itáliában katonáskodott, majd 1806-tól határőrzésre a Szerémségbe került. Bátyja hatására kezdett versekkel próbálkozni. 1812. és 1816. között Bécsben képzőművészetet tanult és a magyar nemzeti festészet elindítója lett. Kedvelt, romantikus témái (pl. a tengeri vihar, a természet erőinek hatalma, a sorsnak kiszolgáltatott ember) költészete szempontjából is figyelmet érdemelnek. 1819-ben aratta első sikereit színdarabjaival. 1821-től kiadta az Aurora című irodalmi zsebkönyvet, megszervezte az Aurora-kört. Fáy András kezdeményezése nyomán új műfajt honosított meg, a novellát.

FÚVÓS TANSZAKI
A Százhalombattai Alapfokú Művészeti Iskola Trombita és mélyrézfúvós tanszakának növendékei is bemutatkoztak a közönség előtt a félév zárásaként. A fúvós tanszaki koncertre a Kőrösi Iskola aulájában került sor.
Megszólaló: Bolla Gábor – zenetanár

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Február 4. – Máté Péter születésnapja (1947.)
Máté Péter énekes, zeneszerző és zongorista közel 150 dal szerzője és előadója volt. Dalai évtizedekkel halála után is nagy népszerűségnek örvendenek. Máté Péter 6 éves korától magánúton, 14 éves korától zeneiskolákban tanult. 1965-ben érettségizett és még ugyanabban az évben megalapította első kísérőzenekarát a Máté együttest, amely később Főnix együttes néven működött tovább. Első dalait a Magyar Rádió Könnyűzenei Stúdiójában, az Illés-együttes kíséretével készítette. 1967-ben készítette el első saját felvételeit, az „Úgy várom, jössz-e már?” és a „Mondd már”-t. Változatos pályája során Szocsiban és Athénban ért el fesztiválhelyezést, előadói díjat nyert a párizsi sanzonversenyen, fellépett többek között Kubában és Kanadában is. 1973-ban a „Hull az elsárgult levél” című dala első lett a Made In Hungary rádiós vetélkedőn. 1979-ben megkapta a Magyar Rádió nívódíját, 1981-ben a legjobb hangszerelés díjával jutalmazták a táncdalfesztiválon. „Elmegyek” című dala „Nicolas” címmel, Sylvie Vartan előadásában világsláger lett. Hangszerelt musicalt, írt színházi kísérőzenét és számtalan duettet is énekelt.

LÁSZLÓ ATTILA
László Attila erdélyi magyar énekes, a Csillag születik 3. szériájának győztese már kiskorában érdeklődött a zene iránt, ezért szülei 9 éves korától zongorázni taníttatták. Egy alkalommal a helyi templomban Bach D-moll toccatáját adta elő, a kántor ekkor figyelt fel rá, majd magánórákon tanítani kezdte. Ezután a fiú az egyházi kórusban zongorázott, orgonázott az ünnepek alkalmával. Az Erdély Hangja című tehetségkutatóban nem került be a döntőbe, így 2011-ben Magyarországra jöttek a szüleivel a Csillag születik kedvéért, ahol a verseny
meghozta számára a régen várt sikert, ő lett 2011 „kiscsillaga”. László Attila újévi
koncertjének a százhalombattai Szent István Katolikus templom adott otthont.
Megszólaló: László Attila – énekes