Paletta

Adás időpontja: 
2018. július 23, hétfő, 19:15
Leírás: 

Az idén 45. születésnapját ünneplő Liszt Ferenc Vegyes Kar tagjai baráti találkozóra hívták egy régi partner, a Bajai Liszt Ferenc Vegyes Kar énekeseit a Régészeti Parkba

NÁSZTOR TESTVÉREK
Azt mondják, a testvérek közötti kötelék szilárd, akár a kő, hiszen a testvér az, akivel együtt növünk fel és ez egy életre szóló kötődés, jó esetben. Minden szülő arra vágyik, hogy gyermekei között a testvérkapcsolat jó legyen, egy szoros kötelékké váljon. A Százhalombattán élő Násztor család büszke lehet arra, hogy Eszter és Péter akár még a színpadon is ’bizonyíthatják’ a közöttük lévő összhangot – így volt ez a Sérültekért Alapítvány Aranyszív-napi ünnepségén való fellépésükön is.
Megszólaló: Násztor Péter – táncos;
Násztor Eszter – énekes, táncos

LÁTÁS ISKOLÁJA TÁBOR
László Bandy Látás Iskolás növendékei az idén is egy héten át napközis táborban vettek részt, hogy az egész napot alkotó légkörben, alkotással tölthessék.
Megszólaló: László Bandy – táborvezető, képzőművész, tanár

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Július 27. – Dohnányi Ernő születésnapja (1877.)
Dohnányi Ernő posztumusz Kossuth-díjas zongoraművész, zeneszerző, karmester és zenepedagógus – Bartók és Kodály mellett – a 20. század legjelentősebb magyar zeneszerzője. Dohnányi első zongoraleckéit apjától kapta, aki kiváló amatőr gordonkás volt. Első kompozíciós kísérleteit hétesztendősen írta. 1886-tól a pozsonyi katolikus főgimnázium tanulója volt, az intézmény zenekarában hegedült, a kórusban énekelt, miközben a pozsonyi dóm orgonistájától zongorázni tanult. Közben már rendszeresen komponált – zongoradarabokat, dalokat, operát, misét –, műveiből szülővárosában és Bécsben többet be is mutattak. A század egyik legnagyobb előadóművésze volt, különösen Beethoven, Schubert, Schumann és Brahms műveinek ihletett előadója, de játszott műveket a zeneirodalom minden stílusában, beleértve Bartók és Kodály műveit is. Mint zeneszerző a századforduló késő romantikus zenei stílusán nőtt fel és ezt élete végéig megőrizte.

KISFORRÁS
Fábián Zsófi 1998 szeptembere óta táncol, azt mondja, édesanyja szorgalmazta és kitartóan támogatta első táncos lépéseit és gyerekként nem is annyira a néptánc, inkább a közösség ereje fogta meg. Talán ezért is tartja fontosnak immár tanítványai körében a közösségépítést. Az Óvárosi Szent László Napok „Minden ami Mezőföld” elnevezésű programján az Ifjúforrás Néptáncegyüttes tagjaival büszkélkedhetett Zsófi.
Megszólaló: Fábián Zsófia – néptáncpedagógus

MUSLINCÁK
Szintén az Óvárosi Szent László Napok „Minden ami Mezőföld” elnevezésű programján léptek a közönség elé a Battai Muslinca Dalárda tagjai, hogy vidám dalokkal és jókedvvel örvendeztessék meg a közönséget.
Megszólaló: Damakné Ferenczi Anna – karnagy

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Július 27. – Sárdy János születésnapja (1907.)
Sárdy János operaénekes, színész, érdemes művész polgári iskolát Szigetváron végezte, majd a pápai tanítóképzőben tanult. A végzés után kántortanítói állást kapott Dunaföldváron. Gyakran énekelt esküvőkön, temetéseken. Rendszeresen szerepelt amatőr színielőadásokon. Énektudásával lassan egész Tolna megyében ismertté vált. Sárdy hivatásos színi pályára vágyott, ezért Budapesten akart tanulni Rózsahegyi Kálmán magániskolájában, de ő óvta a biztos kántortanítói állás feladásától. A Magyar Királyi Operaház korrepetítora, Palotay Árpád viszont egy próbaéneklés után vállalta a képzését. 1936-ban lett ösztöndíjasa az Operaháznak, Puccini Pillangókisasszony című operájában, a császári tisztként debütált. Élete első komolyabb szerepét, Ottót, 1936-ban játszotta el Erkel Ferenc Bánk bán című operájában. 1938-tól 1958-ig volt az Operaház állandó tagja, 1942-től pedig a Fővárosi Operettszínházban is föllépett. Legemlékezetesebb alakításait magyar operákban és operettekben nyújtotta. Olyan alakítások fűződnek nevéhez, mint Kálmán diák a Farsangi lakodalomban, Kukorica Jancsi, a János vitézben és Gábor diák, a Gül Baba című operettben.

BAJAI KÓRUS
Az idén 45. születésnapját ünneplő Liszt Ferenc Vegyes Kar tagjai baráti találkozóra hívták egy régi partner, a Bajai Liszt Ferenc Vegyes Kar énekeseit a Régészeti Parkba. A 155 éves múltra visszatekintő, amatőr tagokból álló énekkar karnagyuk, Makkai Gézáné Katalin vezetésével lépett a közönség elé.
Megszólaló: Makkai Gézáné – karnagy

TAVASZ
Tavasszal felélénkül az élet, virágba borulnak a növények, kizöldellnek az erdők és a mezők. Hogy mit jelent ez az évszak a táncosok számára? A Forrás Néptáncegyüttes Végtelenből végtelenbe című új táncszínházi előadásának tavasz tételéről Szigetvári József, dramaturggal beszélgettünk.
Megszólaló: Szigetvári József – dramaturg, együttes és művészeti vezető

DÁNIELFY GERGELY
Dánielfy Gergely énekes, előadó, A Dal 2018 felfedezettje, az X-Faktor 2016-os szériájának kilencedik helyezettje – saját bevallása szerint – a dalaival csendet szeretne teremteni az emberek életében, megállítani őket egy pillanatra, azt mondja, még tanulja ezt a képességet, de reméli, jó úton jár. Dánielfy Gergely a tankerületi pedagógusnapon lépett a BKK színpadára.
Megszólaló: Dánielfy Gergely – énekes, előadó