Paletta

Adás időpontja: 
2018. április 09, hétfő, 19:15
Leírás: 

Műsorunkban többek között Dés László Kossuth-díjas zeneszerzővel beszélgettünk a BKK-ban tartott koncertje előtt

RENDHAGYÓ NÉPRAJZ ÓRA
Ebben az évben is megszervezték az általános iskolások számára a rendhagyó néprajz órát a Pesovár Ferenc Alapfokú Művészeti Iskola tanárai és növendékei előadásában. A programban a gyerekek játékos, interaktív előadásban ismerhették meg – ezúttal a hangszereket.
Megszólaló: Nagy Péter Gábor – a PFAMI igazgatóhelyettese

PFAMI VERSENYEK
Az idei, immár VI. Pesovár Napok keretében a Magyarok Öröksége Alapítvány és a Pesovár Ferenc Alapfokú Művészeti Iskola hagyományteremtő szándékkal, első alkalommal hirdetett Népmesemondó versenyt, melynek célja a magyar prózai népköltészeti műfajok, illetve azok hagyományos módon történő előadásának népszerűsítése. A hagyományos mesemondást, történetmesélést választó versenyzők egy napon mérettek meg a zsűri előtt azokkal, akik Néprajz kategóriában tanulmányi versenyre jelentkeztek.
Megszólaló: Tallér Botond – táncpedagógus

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Április 9. – Victor Vasarely születésnapja (1908.)
110 éve született Victor Vasarely (születési nevén Vásárhelyi Győző) magyar-francia festő, őt tekinthetjük az optikai festészet vagyis az „op-art” legjelentősebb képviselőjének, mind életműve, mind számos elméleti munkája révén. Vásárhelyi Győző a középiskola elvégzése után az orvosi egyetem esti tanfolyamait kezdte látogatni, közben pedig egy laboratóriumi eszközöket előállító üzemben dolgozott. A művészi tevékenység azonban mindennél erősebben vonzotta. 1927-ben Podolini-Volkmann Artúr szabadiskolájába iratkozott be, majd a Bauhaus eszmevilágához formailag közelálló Bortnyik Sándor „Műhelyének” lett a tagja és két éven át folytatott elsősorban grafikai tanulmányokat. Ebben a műhelyben ismerte meg igazán a modern művészet huszadik századi történetének legjellemzőbb alakjait, így, amikor 1930-ban emigrált Franciaországba, már majdnem mindent ismert az absztrakt művészet területén is. Vasarely, aki a harmincas években festő és reklámgrafikus volt, 1950 táján indult el optikai és kinetikai vizsgálatainak útján: kezdetben különböző átlátszó anyagokra készült rajzokat helyezett egymásra, majd utóbb kettős mozgó szerkezeteket készített fehérben és feketében.

ROZÁN ESZTER
Rozán Eszter Nem jött el című regénye olyan alapvető emberi kérdéseket boncolgat, mint például hol van a segítségnyújtás és a mások kihasználásának határa, mennyire sebezhetők a hiszékeny emberek, hogyan ferdíthetünk el egy példaképet, mennyire éles a határvonal a jó és a rossz között. A Nemzetközi Gyermekkönyvnap alkalmából Rozán Eszterrel találkozhatott egy SZISZKI-s osztály. A beszélgetést kreatív „versíró” játék is követte, melynek szavai az írónő legújabb könyvéből, a Nem jött el című regényből származtak.
Megszólaló: Rozán Eszter – író

IFJÚSÁGI MŰHELYES
Az Ifjúsági Műhely elnevezésű, százhalombattai tevékeny fiatalokat tömörítő csoport három, középiskolásoknak szóló projektre kapott támogatást az ifjúságpolitikai alapból, amit tavaly hirdetett meg a százhalombattai önkormányzat. A programok (vagy egyes részeik) nyilvánosak, minden korosztály számára nyitottak. A legkorábbi esemény a Mátyás 560 elnevezésű könyvtári vetélkedő lesz, aminek a jelentkezési határideje április 15-e.
Megszólaló: László Anikó – az Ifjúsági Műhely tagja, könyvtáros

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Április 16. – Zala György születésnapja (1858.)
160 éve született Zala György a századforduló művészetének jelentős képviselője, a neobarokk szobrászat legjelentősebb mestere. Jeles művek hosszú sorát mintázta meg, számos társadalmi és politikai kitűnőség portréját, síremlékét készítette el. Művei letisztult ízlésről és a jellemzési képesség magas fokáról tesznek tanúbizonyságot. 1889-ben állították fel Az aradi vértanúk emlékművét, majd elkészítette a budai vár Honvéd-szobrát. Műtermében készült Andrássy Gyula gróf lovasszobra a Parlament elé. A Millenniumi emlékműre (Hősök tere) 1894-ben kapott megbízást és Gábriel arkangyal szobrát, a Háború és Béke szoborcsoportot, négy királyszobrot és minden domborművet ő mintázott meg. A nagyszabású munkálatok egészen 1929-ig húzódtak, eközben elkészítette Szegedre Deák Ferenc szobrát is.

FAZI KIÁLLÍTÁSA
A BKK-ban található Lépcső Galériában időről-időre helyi művészek mutatkoznak be alkotásaikkal és így láthatjuk, éppen hol tartanak a művészetükben. Ezúttal Fazekas Levente Az elveszett Purgatórium című kiállításáról számolunk be Önöknek, ahogy László Bandy fogalmazott, a képeken színek és formák csapnak össze, egy festőművész belső háborúját teszik láthatóvá mindenféle háború ellen, vágyát egy szabadon élhető békére és a megtisztulásra.
Megszólaló: Fazekas Levente – képzőművész

REG-ENOR EST
A Genius-díjas Szabó Szigfrid reflexológus 1982 óta gyógyít reflexzónás talpmasszázzsal. Munkája során folyamatosan új termékek ki- és továbbfejlesztésén dolgozik. Páciensei már több éve fogyasztják a Reg-Enor táplálék-kiegészítő folyadékot, tejfehérje oldatot – a visszajelzések alapján – eredményesen. Az Internet Fiesta program-sorozat keretében Szabó Szigfrid előadását is meghallgathatták az érdeklődők a HBVK-ban.
Megszólaló: Szabó Szigfrid – természetgyógyász, reflexológus, életmód-tanácsadó

DÉS KONCERT
Dés László Kossuth díjas zeneszerző és előadóművész nevéhez számtalan népszerű dal, színpadi és filmzene, jazz formáció fűződik. Azon kevés zenészek egyikének tartják, akiket a szakma és a kritikusok egyaránt tisztelnek, ugyanakkor – és ez a legfontosabb – közönség nagyon szeret. Erre volt jó példa a BKK-ban adott Nagy utazás című koncertje is, amelyen saját dalait adta elő.
Megszólaló: Dés László – Kossuth díjas zeneszerző és előadóművész