Paletta

Adás időpontja: 
2014. január 06, hétfő, 19:15
Leírás: 

ST. MARTIN KONCERT
A szaxofon hangja áll legközelebb az emberi hanghoz, az énekhanghoz. Egy szaxofon képes beszélni, sírni, azaz kommunikál a megszólaltatójával és szól a közönséghez. Így volt ez St. Martin újévköszöntő, évadnyitó koncertjén is a „Matrica” Múzeumban, ahol az előadóművész a legújabb, 21. lemezéről is mutatott be dalokat. A Syrinx elnevezésű CD-n a korábbiaknál nagyobb szerepet kap a pánsíp, a szaxofon pedig kicsit háttérbe szorul – erről és a hanghordozó címéről is beszélgettünk St. Martin-nal.
Megszólaló: Szentmártoni Imre „St. Martin” – eMeRTon-díjas előadóművész, zeneszerző

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Január 8. – Wass Albert, erdélyi magyar író és költő születésnapja (1908)
Magyarországon csak halála után fedezték fel Wass Albertet, mint az erdélyi magyar irodalom nagy alakját. Ő a magyar irodalom ellentmondásos figurája, a hivatalos irodalomtörténet mintha tudomást sem venne róla, miközben vannak, akik a legnagyobbak között emlegetik és masszív, politikai felhangoktól sem mentes kultusz alakult ki körülötte mind Erdélyben, mind Magyarországon. Wass Albert 1944-től Németországban, majd 1952-től haláláig az Amerikai Egyesült Államokban élt. Műveit Magyarországon a rendszerváltás óta jelentetik meg, korábban itt szinte ismeretlen volt. Irodalmi munkásságának kritikai feldolgozása ma is folyik. Népszerűsége az 1990-es évek végétől az erdélyi olvasók mellett a magyarországi olvasóközönség körében is folyamatosan növekszik. 2005-ben A Nagy Könyv című magyarországi felmérésben az egyik legkedveltebb magyar írónak bizonyult: A funtineli boszorkány című művét az olvasók a legnépszerűbb 12 magyar regény közé választották, az 50 legnépszerűbb magyar regény között pedig további két műve is szerepel: az Adjátok vissza a hegyeimet! és a Kard és kasza.

SZALAGHÍMZÉS
Bár elsőre bonyolultnak tűnik, azonban a szalaghímzés hihetetlenül egyszerű és minden egyes elkészült darab egyedi – még akkor is, ha ugyanazokból a kiindulási anyagokból készül. Ezt mondják azok, akik már kipróbálták ezt a varrási-technikát. A Folthalom Foltvarró Klub legutóbbi közös varrásán a szalaghímzést is megtanulhatták az érdeklődők.
Megszólaló: Mezőfi Györgyné – foltvarró

INDIAI KÉPEK
A „Matrica” Múzeum Idegen tájakon – Beszélgetések az Európán kívüli művészetről előadás-sorozat harmadik állomásán László Bandy Indiába kalauzolta el hallgatóságát. Az előadás során a hatalmas anyagból a festészet és a szobrászat példáin keresztül betekintést nyerhettünk az indiai kultúra és vallások bonyolult világába.
Megszólaló: László Bandy – előadó, képzőművész, tanár

GÖNTÉR JÁNOS KIÁLLÍTÁSA
Platón óta (sőt, talán még előtte is) gondolkodik az emberiség arról, hogy mi van akkor, ha a világ nem is igazi, sőt, egyenesen egy illúzió vagy szimuláció? Sőt, olyanok is vannak, akik inkább egy virtuális világot építenek maguk köré. Kettő – ezt a címet kapta az a kiállítás, amely egy sajátságos világban élő fiatalember, Göntér János műveibe nyújt betekintést és a BKK Lépcső Galériájában látható.
Megszólaló: Göntér János – képzőművész

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Január 6. – a vezetékes távíró bemutatása (1838)
1838. január 6-án mutatta be a Leonard Gale professzor és Alfred Vail segítségével megalkotott vezetékes távíróját Samuel Morse amerikai festő és feltaláló. A szerkezetet a Vail család birtokán próbálták ki először, a sikeresen továbbított üzenet – miszerint „aki türelmesen vár, nem veszíthet” – pedig forradalmat jelentett a kommunikáció területén. A széles körben használt morzekód nyomán máig világszerte ismert feltaláló, Morse hosszú úton jutott el történelmi jelentőségű felfedezéséig, sőt, nem is tudósnak, hanem festőnek készült, rendkívül tehetséges grafikus volt. A művész sikereit azonban beárnyékolta egy családi tragédia, felesége váratlanul megbetegedett, a férfi pedig – a posta lassúsága miatt – csak akkor szerzett erről tudomást, amikor az asszony már elhunyt. Egyesek úgy tartják, a tragédia körülményei késztették arra Morsét, hogy a gyors információáramlás lehetőségeivel kezdjen el foglalkozni. Hajóúton ismerkedett meg egy bostoni természettudóssal, az elektromágnesesség szakértőjével. A férfival folytatott eszmecsere nyomán fogant meg a feltaláló agyában a távíró gondolata, amit aztán később – az eszközhöz megalkotott ábécével együtt – az ő találmányának tulajdonítottak, holott az áttörésben még két másik személy is jelentős szerepet játszott.

HATTYÚK TAVA
A közel kétszáz évvel ezelőtt megalakult Kijevi Állami Színház kiváló táncművészei évről évre kiemelkedő és profi produkciókkal örvendeztetik meg a közönséget. A Kijev City Balett méltán híres társulata Magyarországra látogatott, számos városban, köztük Százhalombattán, a BKK színpadán is a balett-történelem legnagyobb klasszikusát, a Hattyúk tavát mutatták be a közönségnek.
Megszólaló: Ivan Kozlov – társulatvezető, táncos

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Január 8. – Elhurcoltak Emléknapja (1945)
1945 januárjában a megszálló szovjet katonai parancsnokság Érd, Tárnok, Sóskút, Diósd és Százhalombatta 19 és 60 év közötti férfi lakosait az érdi piactéren való megjelenésre kötelezték, azzal az álságos ígérettel, hogy munkába álláshoz szükséges igazolással fogják őket ellátni. A visszaemlékezések szerint 3-6 ezer ember gyűlt össze. Majd a következő ígéret az volt, hogy a téli időben katonai őrizet alatt Ercsibe vonulnak és ott kapják meg az igazolást. Ez sem bizonyult igaznak, a fogságuk azonban nyilvánvalóvá vált. A további útvonal Adony – Baja – Szeged – Temesvár. Temesváron az elosztó központban, ahol a százezernél is több fogoly tartózkodott, tífuszjárvány tört ki. Akik életben maradtak, azokat visszavitték Szegedre. Majd a meggyógyultakat szerelvényekkel szállították a Szovjetunió fogolytáboraiba. Százhalombattáról több mint száz, a környékről pedig öt-hatezer férfi került hosszú évekre szovjet lágerekbe. Az elhurcoltak fele sohasem tért haza… Erre az eseményre és az elhurcolt emberekre emlékezünk meg minden évben. Január 8-át az érdi önkormányzat helyi „Emléknappá” is nyilvánította. Az évenkénti megemlékezésre a Magyar Földrajzi Múzeum előtti téren álló, 1998-ban felállított Elhurcoltak Emlékművénél kerül sor. Az álló nőalak Domonkos Béla szobrászművész alkotása.

MANDEL KONCERT
Mandel Róbert mint hangszerkészítő és -restaurátor hangszereit múzeumokban fellehető eredeti példányok hű másolataként maga készítette. Tekerőlantjával az 1980-as évek elején a világon elsőként koncertezett az USA-ban, Ausztráliában és Izraelben és zenekarával, a Mandel Quartettel több mint 30 éve muzsikál a közönségnek. Az udvari táncdallamok, régi históriás énekek, valamint a virtuóz hangszeres darabok többsége mára már feledésbe merült, így azoknak, akik nyitottak a történelmi kultúra felfedezésére, az együttes decemberi koncertje a BKK-ban meghatározó élmény lehetett.
Megszólaló: Mandel Róbert – zeneművész, hangszertörténész