Paletta

Adás időpontja: 
2017. április 03, hétfő, 19:15
Leírás: 

Műsorunk nézői ezúttal betekintést nyerhetnek a Háromszék Táncegyüttes Szerencsekrajcár című előadásába és Pompejibe is elkalauzoljuk nézőinket

GYERMEKKÖNYVNAP
Szegedi Katalin mesekönyveket rajzol. Azt mondja: ez a munkája, a hobbija és az élete. Boldog, hiszen azt csinálhatja, amire világéletében vágyott. A Nemzetközi Gyermekkönyvnap alkalmából Szegedi Katalin illusztrátor-író volt a HBVK vendége.
Megszólaló: Szegedi Katalin – Szép Magyar Könyv díjas illusztrátor-író

SZERENCSKRAJCÁR
A Háromszék Táncegyüttes Benedek Elek meséje nyomán íródott Szerencsekrajcár című mesejátéka emberi hangon mesél arról a nehéz, de szükséges emberi állapotról, amely a társadalomba való beilleszkedést, a minden körülmények között való helytállást jelenti. Az előadásba beépülő mondókák, rigmusok, névcsúfolók, gyerekjátékok, szokások pedig egy olyan mesevilágot varázsolnak, amelyben a gyerekek saját magukra ismerhetnek, otthonukra lelnek. A Sepsiszentgyörgyi Háromszék Táncegyüttes március 27-e és 31-e között öt magyarországi helyszínen mutatta be a Szerencsekrajcár c. mesejátékát és a turné zárásaként a százhalombattai közönség is láthatta őket.
Megszólaló: Ivácson László – művészeti vezető, rendező-koreográfus

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Április 3. – Graham Green halálának évfordulója (1991.)
25 éve halt meg Graham Green angol író, drámaíró és kritikus, aki számtalan novellát, regényt, esszét, kritikát, életrajzot írt; sőt, forgatókönyv és színdarab is fűződik a nevéhez. Művei közül többet meg is filmesítettek. Az 1930-as évekre már széles körben olvasott író volt, az 1940-es években nemzetközileg is ismert, az 1950-es évekre pedig a huszadik század egyik meghatározó irodalmi alakja lett. Az író bipoláris zavarral küzdött, amely – azt mondják – magánéletére és írásaira is kihatott. Graham Green regényeit eredetileg két kategóriába osztották: bűnügyi regényekre – mint például a Brightoni szikla, amit ő maga is „szórakoztató irodalomnak” minősített és amelyek gyakran hordoztak jelentős filozofikus tartalmat is; illetve irodalmi művekre – mint például a Hatalom és dicsőség, amelyre hírnevét alapozhatta.

POMPEJI
Nagyszabású, látványos kiállítást hozott létre a székesfehérvári Szent István Király Múzeum: a Pompeji – Élet és halál a Vezúv árnyékában című tárlat bemutatja az egykor virágzó város katasztrófáját, az ott élt emberek életét, mindennapjait, kikapcsolódási szokásait, a gladiátorok világát. A kiállítás – amelynek törzsanyaga a romváros feltárásának anyagát őrző Nápolyi Régészeti Múzeumból érkezett Magyarországra – a táci Gorsium látogatóközpontjában augusztus 20-ig látogatható.
Megszólaló: Kulcsár Mihály – a Szent István Király Múzeum igazgatója; Nádorfi Gabriella – a Szent István Király Múzeum régésze; Dr. Cser-Palkovics András – Székesfehérvár polgármestere

UTAZÁS AZ IDŐBEN
Az internet által nyújtott lehetőségekkel, mindennapi használatával ismerteti meg az érdeklődőket az Internet Fiesta elnevezésű országos rendezvénysorozat, melyhez csatlakozott a HBVK is. E program keretében Paulusz Richárd, a Városi Archívum vezetője tartott előadást a helytörténeti vonatkozású, világhálón elérhető forrásokról az érdeklődőknek.
Megszólaló: Paulusz Richárd – a Városi Archívum vezetője

VILÁGUTAZÓS ELŐADÁS
Szintén az Internet Fiesta 2017-es programjaihoz kapcsolódva „Hogyan lettem világutazó?” címmel Szeifertné Tóth Erika tartott képekkel illusztrált előadást a HBVK-ban. Erika azt mondja, nemis a „világ” szón van a hangsúly, hanem azon, hogy lett utazó, mert a kilométerekben megtett út mellett sokkal fontosabb maga az út…
Megszólaló: Szeifertné Tóth Erika – utazó

OMNYE KIÁLLÍTÁS
Az Olajipari Műszaki Nyugdíjasok Egyesület, vagyis az „OMNYE” alkotóinak munkáiból nyílt tárlat a BKK előterében. A Kézműves Szakkör vezetőjével, a kiállítás rendezőjével, Börzseiné Győry Évával készült a most következő beszélgetés.
Megszólaló: Börzseiné Győry Éva – népi díszítőművészeti szakkörvezető

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Április 9. – Virágvasárnap
Virágvasárnap a húsvét előtti vasárnap neve, ezen a napon vonult be Jézus Jeruzsálembe. A Közel-Kelet országaiban az volt a szokás, hogy az arra méltó személyek útját valamilyen módon befedjék. Az emberek megadták Jézus Krisztusnak ezt a tiszteletet, útját pálmaágakkal takarták be, ezért az ünnep neve több nyelven pálmavasárnap. A pálma egyébként a győzelem és a diadal jelképe. Mivel az európai országok többségében nincsenek pálmák, az ünnepléskor a pálmaágakat itt gyakran más fák ágaival helyettesítették. A magyar népszokásokban a virágvasárnaphoz kapcsolódik a barkaszentelés hagyománya, miszerint Virágvasárnap mise előtt pálma- és olajfa-ágakat, vagy ezek hiányában más, barkás ágakat megáldanak és körmenetben körülvisznek a templomban.

RUFF
Szakcsi Lakatos Béla Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas zeneszerző, zongorista, valamint dr. Ruff Tibor filozófus, teológus volt a Kreativitás, művészet, Biblia zenés talkshow-sorozat legutóbbi vendége a Szekeres József Konferencia- és Rendezvényközpontban. Ez az esemény alkalmat adott arra, hogy Ruff Tibort egy kicsit „közelebbről” is megismerje a közönség.
Megszólaló: dr. Ruff Tibor – filozófus, teológus