Kiállítással, a B-Cool Dance táncgálájával, a Párterápia című vígjátékkal és bonbon készítő tanfolyammal is várjuk legújabb Paletta című műsorunk nézőit
A KISEBBEK KIÁLLÍTÁSA
A BKK lépcső galériájában legutóbb László Bandy képzőművész „legkisebb” tanítványainak képei, vagyis a Látás Iskolája félévi kiállítása kapott helyet.
Megszólaló: László Bandy – tanár, képzőművész
SATURNALIA
Saturnusnak, az idő urának vidám ünnepét, a modern karácsony ősét elevenítették fel a Tizedik Gemina Legio hagyományőrzői december 10-én a „Matrica” Múzeumban. Az ünnepet az ókori rómaiak a téli napforduló idején, Saturnus isten tiszteletére ülték meg, a hagyomány szerint az uralkodása alatti boldog aranykornak emlékezetére. Akkoriban a sötét napok felerősítették az emberek félelmét az elmúlástól, ezzel „szembe” az életigenlés boldog alternatíváját állították, nagy lakomákkal, tánccal, zenével ünnepeltek. Idővel ez az ünnep hétnaposra növekedett és december 24-én ért véget.
Megszólaló: Bereczki Sándor – hagyományőrző
B-COOL GÁLA
A B-Cool Dance Team Sportegyesület immár második alkalommal szervezett Karácsonyi Gálát, amelyen fellépett az egyesület apraja-nagyja, a műsort vendégtáncosok is színesítették, az igazi meglepetést pedig – természetesen – a gála végére tartogatták.
Megszólaló: Mészáros Gábor – vezetőedző, táncos; Lengyel Bonita – táncos
NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
December 21. – Tömörkény István születésnapja (1866.)
150 évvel ezelőtt született Tömörkény István író, régész, muzeológus, aki eredetileg gyógyszerésznek tanult, de már gyakornok korában megjelentek első elbeszélései. Dolgozott a Szegedi Híradó, majd később a Szegedi Napló munkatársaként. 1893-ban megjelent első kötete Szegedi parasztok és egyéb urak címmel, a Jegenyék alatt c. kötetének témája pedig a falusi és tanyasi világ lakóinak mindennapjai voltak. Tömörkény István írt regényt és drámát is és méltán tartják a realista kispróza mesterének. Mikor nem nevezték ki a Szegedi Napló főszerkesztőjévé, a Somogyi Könyvtár és a Városi Múzeum tisztviselője, majd 1904-től az igazgatója lett. Tanfolyamokat végzett, néprajzi és nyelvészeti cikkeket írt, ásatásokon vett részt, Móra Ferenc segítségével példás gyűjteménnyé fejlesztette a múzeum anyagát.
ÚJABB GÖRÖG ELŐADÁS
A százhalombattai Görög Nemzetiségi Önkormányzat rendezvénysorozataként a HBVK-ban ismét előadást tartott Dr. Diószegi György Antal művelődéskutató, aki a filhellén, vagyis görögbarát magyarok és a hungarofil, vagyis magyarbarát görögök témakör nagy szakértője és ezúttal egy újabb időszakról mesélt a battai hallgatóságnak.
Megszólaló: Dr. Diószegi György Antal – művelődéskutató
BON-BONKÉSZÍTŐ TANFOLYAM
A Kszellmann Flóra Dunafüredi Közösségi Ház két alkalommal is Bon-bonkészítő tanfolyamnak adott otthont, ahol az érdeklődők megismerhették a házi készítésű nyalánkságok elkészítésének fortélyait.
Megszólaló: Vincze Marian - bon-bonkészítő
PÁRTERÁPIA
Daniel Glattauer Párterápia című vígjátékában szereplő házaspár életéből már rég eltűnt az első évek izgalma. Valami végleg elveszett és mielőtt végleges döntést hoznának, egy utolsó kísérletképpen szakemberhez fordulnak. Az orvos munkához lát, frenetikus helyzetek, mulattató fordulatok és meglepetések során ismerjük meg már nem is csak a páciensek, hanem maga a pszichiáter életét is. Glattauer vígjátéka nagy emberismerettel és virtuozitással sodorja a nézőket a meglepő végjáték felé. Az Orlai Produkciós Iroda előadását láthatták a BKK bérletesei az Őszi-téli előadás-sorozat zárásaként.
Megszólaló: Balla Eszter – színésznő; Debreczeny Csaba – Jászai Mari-díjas színész; Mészáros Máté – Jászai Mari-díjas színész
NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
December 24-26. – Karácsonyi népszokások
A karácsony a téli napforduló ősi ünnepe, a kereszténységben Jézus Krisztus földi születésének emléknapja: az öröm és a békesség, a család és a gyermekség, az otthon és a szülőföld, az életet adó fény megszületésének ünnepe. A karácsonyfa a XIX. században polgárházakba érkezett jövevény. E században fokozatosan terjedt el állítása falvainkban, rendszerint almával és aranyozott dióval ékesítették és a mestergerendáról függött alá. Országszerte az ünnepi asztal éke a Luca-napkor sarjasztott búza volt, közepén szentelt gyertyával. Karácsony ünnepét betlehemezés, szentcsalád-járás vezette be az advent fontos tartozékaként. Az éjféli misénél a templomban a lucaszékről ilyenkor láthatták meg a pap szoknyája után kapkodó ördögöt vagy boszorkányt. Az éjféli mise úrfelmutatása alatt az istállókat, amelyekben friss búzaszalmán állt a jószág, égi fény töltötte be és a barmok megszólaltak, a család jövőévi sorsáról beszéltek, ha e mágikus percben szénát adtak a lónak, az táltossá válhatott. A kutak, források és a patakok vize egyetlen pillanatra borrá vagy aranyosvízzé változott, és aki ezt a pillanatot eltalálta, egészséget, szépséget ihatott belőle.
SZAMI KONCERT
A Százhalombattai Alapfokú Művészeti Iskola tanárai – a hagyományaikhoz híven – az idén is Adventi hangversenyt szerveztek a Református templomban. A koncerten közreműködtek az iskola művésztanárai és növendékei.
Megszólaló: Adorjánné Visontai Katalin – a SZAMI igazgatója
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni