A Lulu című zenés bűnügyi komédiával, fotó és képzőművészeti kiállítással és koncerttel is várjuk műsorunk nézőit
NYÁRI TÁBOROS KIÁLLÍTÁS
Már javában benne vagyunk az első őszi hónapban – mégis a BKK Lépcső Galériája és az előtéri vitrinek a nyarat idézik, hiszen mikor máskor lehetne megmutatni az érdeklődőknek, mint szeptemberben, hogy milyen alkotások születtek a László Bandy nevéhez kötődő nyári táborokban. Íme!
Megszólaló: László Bandy – tanár, képzőművész
NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Szeptember 12. – a Marathóni csata napja (i. e. 490.)
A marathóni csata a görög-perzsa háborúk egyik legjelentősebb ütközete, amely Athén és a perzsák között zajlott i. e. 490-ben. I. Dareiosz hadai ütköztek meg a Miltiadész vezette görög sereggel. A csata görög győzelemmel végződött. A legenda szerint a hírnök, aki Athénba elvitte a győzelem hírét, úgy kimerült a futástól, hogy odaérve csak annyit bírt mondani, hogy „Győztünk!” és holtan esett össze. Ennek az emlékére rendezik a maratoni futóversenyeket. A marathóni futás első ismert írásos említése Plutarkhosz nevű történetírótól származik, aki bő fél évezreddel a marathóni csata után, Athén dicsőségéről című művében írta le a történetet, ami – a történészek szerint – majdnem biztosan kitalált történet.
KOVÁCS EDINA
Győri Máté, Ercsi polgármesterének szavaival élve – városuk természeti szépségei, földrajzi adottságai és az itt élők (civilek és vállalkozók) életrevalósága együttesen a lehetőségek kisvárosává teszi Ercsit, bár még sok a tennivaló, hosszú út áll előttük a város szépítésében, élhetőségének növelésében. Mindenesetre – Ercsi kulturális élete igazán jó kezekben van, hiszen az Eötvös József Művelődési Ház és Könyvtár irányításával nemrégiben Kovács Edina történészt bízták meg, akit műsorunk nézői is jól ismerhetnek, ő ezt megelőzően a százhalombattai HBVK Városi Archívumának munkatársa volt. A XVI. Eötvös Napok nyitóeseménye remek alkalom volt arra, hogy meglátogassuk Edinát az új munkahelyén.
Megszólaló: Kovács Edina – az ercsi Eötvös József Művelődési Ház és Könyvtár mb. igazgatója
MARGITTAI ADRIENN KIÁLLÍTÁSA
Az ercsi Eötvös József Művelődési Ház és Könyvtár kisterme adott tehát otthont Margittai Adrienn és Török László közös kiállításának, melynek címe „Másolatok” – nem véletlenül, hiszen Adrienn ismert vagy akár kevésbé ismert alkotásokat „álmodik újjá” pasztellkrétái segítségével és ezzel nemcsak a művészetkedvelő közönség lesz gazdagabb, hanem számára is egyfajta „terápiáként” szolgál mindez.
Megszólaló: Margittai Adrienn – festőművész
TÖRÖK LÁSZLÓ KIÁLLÍTÁSA
Török László szintén „vendégként” érkezett Ercsibe, hogy az ottlakók is megismerhessék őt alkotásain keresztül. Ám ezúttal – minden bizonnyal – a százhalombattaiak számára is szolgált újdonságokkal a közismert fotós.
Megszólaló: Török László – fotós
LULU
A XVI. Eötvös Napok első napján, a kiállítás-megnyitót követően az Ivancsics Ilona és Színtársai Lulu című előadása következett az Eötvös József Művelődési Ház színháztermében. A Lulu című zenés bűnügyi komédia egy a Fényes Szabolcs és Szenes Iván szerzőpáros mára már klasszikusnak számító slágereivel fűszerezett előadás, fergeteges tévedésekkel van tele – Koltai Róbert rendezésében pedig igazi csemege a könnyed darabok kedvelői számára.
Megszólaló: Ivancsics Ilona – társulatvezető, színésznő
NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Pheidippidész – a legendabeli maratoni futó
A marathóni csata előtt az athéniak futárt küldtek Spártába, hogy segítséget kérjenek a perzsák ellen. Pheidippidész hivatásos futó volt és Hérodotosz szerint „az Athénból való indulása utáni napon már meg is érkezett”. Hérodotosz, a görög-perzsa háború krónikása mintegy fél évszázaddal az események után írta le ezt a történetet. A történészek szerint Hérodotosz alapos kutatómunkát végzett, sok forrást összegyűjtött, sok emberrel beszélt és tudatosan igyekezett kiszűrni a mítoszokat, ám hogy a félszáz évvel a marathóni csata után keletkezett leírás mennyire hiteles, ma már nem tudhatjuk; de mindenesetre hihető, akár igaz is lehet. Érdekesség, hogy 1982-ben John Foden brit repülőtiszt néhány társával elhatározta, hogy rekonstruálja Pheidippidész útját és kipróbálja, hogy lehetséges-e az, amit Hérodotosz leírt. Fodenék 36 órát tűztek ki menetidőnek és a próbafutáson ötből ketten valóban meg is tették ennyi idő alatt az utat. Ezzel bebizonyították, hogy a történet akár igaz is lehet. E legendás futás emlékét egy atlétikai versenyszám őrzi.
BAYER FRIDERIKA
A Szekeres József Konferencia- és Rendezvényközpont immár harmadik alkalommal adott otthont Zenés talk-shownak, melynek ezúttal egyik vendége Bayer Friderika volt, aki 1994-ben megnyerte a Magyar Televízió által meghirdetett Táncdalfesztivált, majd a Dublinban ugyanabban az évben megrendezett Eurovíziós Dalversenyen – ahol magyar énekes ekkor került először döntőbe – a negyedik helyen végzett. Friderika azt mondja, egy nagy kirándulásként él benne az akkori dublini verseny. Fantasztikus volt a színpad és akkoriban nálunk nem mindennapos technikai körülmények segítették a fesztivált. Máig látja, ahogy ott áll a mikrofonnál. Egyáltalán nem érzékelte, hogy világszerte több százmillióan követik televízión a versenyt.
Megszólaló: Bayer Friderika – EMeRTon-díjas énekesnő
DJ CHRIS LAWYER
Chris Lawyer, vagyis Katona Krisztián számára a siker-sorozat 2007 elején kezdődött a Chris Lawyer & Thomy projekttel. A fiatal DJ és producer bebizonyította, hogy nem kell Amerikában élni ahhoz, hogy valaki valóra váltsa az „amerikai álmot”, hiszen első zenéje akkora siker lett, hogy egész Európa megismerte őt. Krisztián 2010-ben indította el szóló karrierjét és azóta is töretlenül hódítja meg a szórakozóhelyek közönségét. Dj. Chris Lawyer zárta a „sztár-lemezlovasok” sorát az idei Summerfest Fesztiválklubban.
Megszólaló: Katona Krisztián „Dj Chris Lawyer” – lemezlovas, dalszerző
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni