Paletta

Adás időpontja: 
2016. május 23, hétfő, 19:15
Leírás: 

Paletta című műsorunkban az idei Városi Majális kulturális eseményeiből is csemegézünk így Gyurcsík Tibor fellépését is felelevenítjük

GYURCSÍK TIBOR
A magyar közönség számára Gyurcsík Tibor a második magyar X-Faktor által lett ismert. A tehetségkutató első élő adásában hagyta ugyan abba a játékot – de ez sem tántorította el a pályától, sőt, karrierje azóta is töretlen – erről is beszélgettünk vele az idei Városi majálison való fellépése előtt.
Megszólaló: Gyurcsík Tibor – énekes

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Május 23. – Stingl Vince születésnapja (1796)
220 éve született Stingl Vince a világhírű és ma már hungarikumnak számító herendi porcelánt előállító manufaktúra megalapítója, akinek kezdeti kísérletei, állhatatos munkája és eredményei folytatásaként 1839-ben Fischer Mór elkezdhette felvirágoztatni a méltán világhírű gyárat. A kétkedők ellenére és az előkerült adatok alapján véglegesen tehát Stinglt kell a herendi úttörőnek, a herendi kerámiagyártás alapítójának és megindítójának tekinteni – hiszen annak ellenére, hogy a porcelángyártás beindításához nagyon sok pénz szükséges, amennyi Stingl Vincének soha sem állt rendelkezésére, mégis készítettek Herenden porcelánt Fischer működése előtt. Ennek is köszönhetően, érdemei elismeréseként, 2012. szeptember 28-án a Herendi Porcelánmanufaktúra Zrt., Sopron város, a Soproni Városszépítő Egyesület és a Stingl család leszármazottai közösen, emléktáblát avattak Stingl egykori szülőházán, Sopronban.

MINŐSÍTŐ VERSENY
Az Örökség Gyermek Népművészeti Egyesület, a Magyarok Öröksége Alapítvány és a Barátság Kulturális Központ közös szervezésében ismét városunk adott otthont a Közép-Magyarországi Gyermek néptáncosok találkozójának. A fesztivál célja ezúttal is az volt, hogy a táncegyüttesek új helyszínen, színházi körülmények között bemutassák mindazt a táncos tudást, amivel az elmúlt évben foglalkoztak. A megmérettetés fontosságáról a kalocsai Kis Bokréta Táncegyüttes vezetőjével beszélgettünk.
Megszólaló: Dudás Szilvia – a Kalocsai Liszt Ferenc AMI néptáncpedagógusa

NYÁRUTÓ
A tizenhárom éves Henry a világtól elzárkózó, depressziós anyjával él és miközben a kamaszkor nehézségeivel küszködik, igazából ő a férfi, a „gondviselő” a háznál. Ám egy férfivel való találkozás mindhármuk életét megváltoztatja. Erről szól a Nyárutó című film, amelyet a HBVK Filmklubjának közönsége láthatott legutóbb.
Megszólaló: József Rozsnyai Júlia – a Filmklub házigazdája, könyvtáros

BALLONOS PROJEKT
Az UPRA csapatának céljai között szerepel magaslégköri ballonok rendszeres fellövése, melyek során különböző környezeti értékek mérését és kísérleteket végeznek. „Egyetemisták a világűr határán” – ezzel a címmel tartott előadást az általuk végzett projektetkről Góczán Bence Dávid a „Matrica” Múzeumban.
Megszólaló: Góczán Bence Dávid – előadó, az UPRA csapat tagja

SIMON ZOLTÁN KIÁLLÍTÁSA
Simon Zoltán 2002-től alkalmazza az általa „metszett papír”-nak nevezett képalkotást, amely különböző tónusú papírfelületek egymásba illesztéséből és metszéséből áll, ahol a különböző – az utóbbi időben, szinte jellé redukált – homogén formákat, különböző grafikai technikákkal oldja fel és teszi egységessé.
Simon Zoltán grafikusművész alkotásaiból – László Bandy meghívására – a BKK Lépcső Galériájában nyílt kiállítás.
Megszólaló: Simon Zoltán – grafikusművész

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Május 25. – Várnai Zseni (Weis Eugénia) költő születésnapja (1890)
Várnai Zseni József Attila-díjas költő, Weisz Eugénia néven született. 1908-ban végzett az Országos Színészegyesület Színiiskolájában, de soha nem lépett színpadra. Pályafutását tisztviselőként kezdte, majd férje révén kapcsolatba került a munkásmozgalommal. Első és legismertebb, Katonafiamnak című verse 1911-ben jelent meg a Népszavában, amelynek példányait a rendőrség elkobozta, őt pedig vád alá helyezték. A verset az őszirózsás forradalmat előkészítő baloldali propagandisták szórólap formájában újranyomtatták és több száz példányban terjesztették Budapest utcáin. A két világháború közt az erdélyi Zsidó Jövő közölte verseit. 1943-ban és 44-ben egy antifasiszta csoport vezetője volt. A második világháború után rövid ideig a Kossuth Népe és az Új Idők szerkesztőségében dolgozott. Várnai Zseni költészetében a politikai mondanivaló mellett megjelentek a lírai témák is, például az anyaság érzése. Kései verseinek fő témája az öregedés, az elmúlás fájdalma, bizalom a szeretetben és a munka öröme.

SNAKE
A TáncLÁZadás egy két felvonásból álló színházi táncelőadás, amatőr és profi fellépőkkel, táncosokkal, énekesekkel, sztárvendégekkel, artistákkal, profi hang és fénytechnikával – amelyet immár harmadik alkalommal hozott létre Papp János J.P. táncművész a BKK színpadán. A kerettörténet „főszereplője” ezúttal Hepp Sándor „Snake” volt és a táncosok az énekesek közreműködésével megmutatták azt, hogy az olykor rögös úton, nehézségek árán, ám kitartóan, hittel, reményekkel telve küzdő táncosok világát.
Megszólaló: Hepp Sándor – európa- és világbajnok táncos, koreográfus

POLYÁK LILLA
Polyák Lillát, a közkedvelt színész-énekesnőt – minden bizonnyal – sokoldalúsága és telt, bársonyos hangja tette népszerűvé. A Madách Színház és a Budapesti Operettszínház művésze számos szerepben bizonyította már tehetségét, de a színpad mellett popénekesnőként is egyre magasabbra tör. Polyák Lilla is színpadra lépett a Papp János J.P. táncművész által megálmodott TáncLÁZadás című idei előadáson a BKK-ban.
Megszólaló: Polyák Lilla – színész-énekesnő, a Madách Színház és a Budapesti Operettszínház művésze