Paletta

Adás időpontja: 
2016. május 09, hétfő, 19:15
Leírás: 

Népdallal, néptánccal és a battai Majális eseményeivel várjuk legújabb Paletta című műsorunk nézőit. Kulturális magazinunkban megemlékezünk a Madarak és Fák napjáról is

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Május 10. – Madarak és Fák Napja
A világ első Madarak és Fák Napja rendezvényt a párizsi európai madárvédelmi egyezmény alapján Chernel István, a híres ornitológus szervezte meg Magyarországon 1902-ben. Az ünnep hivatalossá Herman Ottó közreműködésével vált 1906-ban, amikor gróf Apponyi Albert vallás- és közoktatásügyi miniszter rendeletben írta elő a Madarak és Fák Napja megszervezését minden iskola számára. Azóta is ez a legszélesebb körben megtartott madár ünnep Magyarországon. Ez a jeles nap a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület kiemelt rendezvénye, ill. elsősorban iskolai ünnep, a tanulóifjúság szerte az országban különféle programok során „játszva tanul” a madarakról és a fákról, fontos szerepükről.

MADARAS-FÁS CSALÁDI NAP
A legutóbbi Óvárosi Családi Nap témája is a Madarak és fák napja volt. A Zenálkó Etel Óvárosi Közösségi Házban tartott családi játszóház remek alkalom volt a különféle madarakkal és fákkal való vidám ismerkedésre.
Megszólaló: Gere László – foglalkozásvezető, drámapedagógus

LÁZADÁS
„Álmai mindenkinek lehetnek, de valóra váltani csak azok képesek, akiknek rettenetesen sok elszántsága, elkötelezettsége, önfegyelme és ereje van.” – ez a idézet is olvasható a TáncLÁZadás közösségi oldalán. A fergeteges tánc-show megálmodójában és rendezőjében, Papp Jánosban is – minden bizonnyal – nagyon sok elszántság, elkötelezettség, önfegyelem és erő van.
Megszólaló: Papp János J.P. – főszervező, rendező, táncművész, koreográfus

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Május 12-14. – Fagyosszentek
Általában hármat, Pongrácot, Szervácot és Bonifácot nevezzük fagyosszentnek, de valójában többen vannak. A néphit szerint nemcsak a három szent, hanem az utánuk következő Zsófia is hozhat fagyot, sőt Orbán is május 25-én. Medárd pedig az utolsó fagyosszent, aki az előzőekhez képest a kisöcs erejével bír. A „három ác”, Pongrác, Szervác és Bonifác, a kereszténység első évszázadaiban élt. Nálunk fagyosszentekként emlegetik őket, Németországban „három szigorú úr”-ként vagy, „jeges szentek”-ként tartják számon, Franciaországban pedig „szőlőfagyasztóknak” nevezik. A nevükhöz fűződő fagyok május közepe táján szinte minden évben jelentkeznek és a mezőgazdaságban gyakran súlyos károkat okoznak, ugyanis az addig egyenletesen emelkedő hőmérséklet nemegyszer fagypont alá süllyed. A kalendáriumokban olvasható rigmusok is erre figyelmeztetnek: „Szervác, Pongrác, Bonifác, mind a fagyosszentek, Hogy a szőlő el ne fagyjon, füstöljenek kentek!”

NÉPDALÉNEKLÉSI VERSENY
A Pesovár Ferenc Alapfokú Művészeti Iskola az idén immár 4. alkalommal rendezte meg egyhetes rendezvényét, a Pesovár napokat, amelyen tanulmányi versenyekkel, különféle közösségi eseményekkel, gálaműsorral és ifjúsági táncházzal várták az érdeklődőket. Kameránkkal a Tankerületi népdaléneklési versenyen jártunk, ahol népi énekek, népdalok csendültek fel.
Megszólaló: Asztalos-Kiss Zsuzsanna – a PFAMI igazgatója, a zsűri tagja; Fundák-Kaszai Lili – népdalénekes, néptáncos, a zsűri tagja

NÉPRAJZ VERSENY
Pesovár Ferenc és a Forrás Néptáncegyüttes életének és munkásságának bemutatása, mezőföldi szokások és hagyományok megismerése, az Unesco Szellemi Kulturális Örökségvédelmi jegyzéken szereplő elemek bemutatása – néprajz kategóriában ezek közül választhattak mindazok, akik jelentkeztek a Pesovár Napok tanulmányi versenyére.
Megszólaló: Tallér Botond – főszervező, a PFAMI titkára; Dr. Sándor Ildikó – néprajzkutató, a Hagyományok Háza néprajzi osztályának vezetője, a Magyar Táncművészeti Főiskola adjunktusa, a zsűri tagja

SZÓLÓTÁNCVERSENY
A tánctípusok improvizatív bemutatása – ez volt a feladata a gyerekeknek a Pesovár Napok szólótánc versenyén, amely zárta a tanulmányi megmérettetések sorát.
Megszólaló: Nagy Péter Gábor – a PFAMI igazgatóhelyettese, táncpedagógus

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Május 10. – Mentők Napja
1887. május 10-én alakult meg Budapesten az Önkéntes Mentőegyesület Kresz Géza fővárosi kerületorvos kezdeményezésére. A mentés ügye 1948-ig a társadalmi egyesületek kezében maradt, akkor jött létre az Országos Mentőszolgálat és ezáltal a mentés állami feladattá vált. Napjainkban az Országos Mentőszolgálat irányítja a különböző mentőszervezetek működését, szakembereket képez, valamint országszerte oktatja az oxyológiát, azaz a mentéstant. Május 10-ét a szolgálat születésnapjává nyilvánították, ekkor ünnepeljük a Mentők napját Magyarországon. Ezen a napon kitüntetéseket, pénzjutalmakat adnak át az életmentésben élenjáró orvosoknak, mentősöknek, egészségügyi dolgozóknak.

ELVÁLASZTÓ
Elsa Valle Kubában született énekesnő szülei is muzsikusok voltak, így az ő hivatása sem volt kérdéses. Elsa már kisiskolásként sokat halott hazánkról, mert Kubában a hivatalos tananyag része volt Petőfi, Vörösmarty és Bartók Béla – így egy hosszabb koncert turné után végül Magyarországot választotta otthonának, ahol már közel 20 éve él többek közt azért, mert olyan remek zenészekre talált az általa szerzett dalok előadásához, mint Winand Gábor – aki immár az életben is társa, nemcsak a színpadon. Elsa Valle a Rumba Caliente nevű formációval lépett fel az idei Battai Majálison.
Megszólaló: Elsa Valle – énekesnő