A BKK égisze alatt működő Százhalombattai Ifjúsági Gitárzenekar legutóbbi koncertjén jártunk
GITÁRZENEKAR
A BKK égisze alatt működő Százhalombattai Ifjúsági gitárzenekart hosszú évekig Miklós Adalbert vezette, aki 1 éve úgy döntött, hogy a pihenésnek és a családnak szenteli nyugdíjas éveit. Azóta a zenekar tagjai mintegy „önképzőkör” formában folytatják a zenélést. Kameránkkal a Gitárzenekar legutóbbi koncertjén jártunk.
Megszólaló: Varga Viktória – az Ifjúsági Gitárzenekar vezetője
ÖREGDIÁKOK MŰSORA
Az idén 30. születésnapját ünneplő Százhalombattai Arany János Általános Általános Iskola és Gimnázium – számos más esemény mellett – a BKK színháztermébe zenés időutazásra is invitálta az érdeklődőket. „A dal ugyanaz marad” – a mottónak is választott cím jól tükrözte a műsor témáját: a fellépők dalokat idéztek fel a múltból, életre keltették az 1980-as évek zenei világát, amikor az Arany is megszületett 3. számú Általános Iskola néven.
Megszólaló: Törökné Molnár Gabriella – főszervező, pedagógus
NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Március 15. – a Magyar Sajtó napja
1990 óta március 15-én a Magyar Sajtó Napját is ünnepeljük, mivel 1848-ban ezen a napon nyomtatták az első szabad magyar sajtó termékeit: a Tizenkét pontot és a Nemzeti dalt. 1848. március 15-én a Tizenkét pontból rögtön az első követelte a sajtószabadságot, a többi alapvető forradalmi követelés mind csupán ezután következett. Pesten aznap csak a polgári sajtószabadság elvét mondták ki, annak törvénybe foglalása hosszabb folyamat eredményeként történt meg: április 11-én hirdették ki az uralkodó által is szentesített törvénycikket a sajtószabadságról, mely lényeges fordulatot jelentett azzal, hogy szakított az előző ellenőrzési felfogással és gyakorlattal, vagyis a vasszigorú cenzúrával. Napjainkban a magyar sajtó napján különböző kitüntetésekkel jutalmazzák azokat az újságírókat, akik a mindennapokban írásaikban a hitelességre törekednek és ezen a napon adják át a Széchenyi-, Kossuth- és József Attila-díjakat is.
PORTRÉK, ÖNARCKÉPEK
A HBVK Színek, versek, hangulatok sorozatában „A reprezentatív portrétól az önarcképig címmel festménykiállítás nyílt a Pozsgai- és a Takács Galéria képeiből.
Megszólaló: Takács Péter – műgyűjtő, festménybecsüs
MAUDE ÉS HAROLD
A Délutáni színházi előadások sorában legutóbb Colin Higgins: Maude és Harold
című vígjátékát láthatta a BKK közönsége a Körúti Színház társulatának előadásában. Harold egy fiatal, búskomor arisztokrata férfi, Maude pedig, nos hát... Maude egy jelenség. Az egyetlen közös bennük, hogy mind a ketten imádnak temetésekre járni, éppen így találkoznak. A furcsa megismerkedéstől egy kalandos hét veszi kezdetét... Maude alakját Esztergályos Cecília tölti fel újra élettel, humorával, extravaganciájával garantálva a darab lendületét, remek humora varázslatossá teszi Maudeot, akibe a végén mindenki szerelmes lesz, még Harold is, akit Lipták Péter alakít. A darab páratlan érzékenységgel mondja ki a nagy igazságot: az élet szép, csak szeretni kell, csak nevetni kell!
Megszólaló: Esztergályos Cecília – Jászai Mari-díjas színésznő, érdemes és kiváló művész; Lipták Péter – színművész
DEME ELŐADÁSA
„Mi az értelme a humán-, reál- és infoképzésnek” címmel Deme Tamás egyetemi docens, művelődéskutató tartott előadást a HBVK-ban – a képességekről, szemléletekről ifjaknak és a korábban születetteknek.
Megszólaló: Deme Tamás – előadó, egyetemi docens, művelődéskutató
GOMBOLYAG TOVÁBBKÉPZŐ HÉTVÉGE
Ismét Gombolyag Klub továbbképző hétvégének adott otthont a Zenálkó Etel Óvárosi Közösségi Ház. Az ügyeskezű hölgyek ezúttal a höveji csipke készítésének technikáját tanulhatták Véghné Lőrinc Ágnes népi iparművésztől, valamint húsvéti figurákat, ajándékokat is készíthettek.
Megszólaló: Uti Lajosné – a Gombolyag Klub vezetője
NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Március 14. – Először adnak át Kossuth-díjakat (1948)
Az 1848-as forradalom századik évfordulója alkalmából 1948. március 14-én adták át az első Kossuth-díjakat az ország legkiválóbb embereinek, azoknak, akik hozzájárultak az ország újjáépítésének sikeréhez. A tudomány, a művészet és az irodalom területén, valamint a szocialista termelőmunkában kiemelkedő teljesítményt nyújtó személyeket, csoportokat jutalmazták vele. A minisztertanács adományozta akkor még, 1963 óta azonban csupán kulturális és művészeti alkotó tevékenységért ítélik oda. A Kossuth-díj a magyar kultúra művelésének és ápolásának elismeréséért járó legmagasabb magyar állami kitüntetés, amely Kossuth Lajosról kapta a nevét. 1990 óta a köztársasági elnök adományozza, általában a miniszterelnök előterjesztése alapján és a díjat rendszerint március 15-én adják át.
TÁNCOSOK
A Szekeres József Konferencia- és Rendezvényközpontban az Orkestar Selo és a Mydros zenekar tagjai évek óta szolgáltatják a talpalávalót a helyi szerb közösség által szervezett Nemzetiségi bálon, amelyre az idén is hívtak fellépő táncosokat.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni