Paletta

Adás időpontja: 
2016. február 29, hétfő, 19:15
Leírás: 

Tom Sawyer kalandjaival, a Kommunizmus Áldozatainak Emléknapja alkalmából rendezett kiállítással, és a szerb nemzetiségi bál pillanataival várjuk nézőinket

TOM SAWYER
Mark Twain a Tom Sawyer kalandjai című ifjúsági regényéről azt írta, hogy a könyvben leírt kalandok nagy része valóban megtörtént, egyik-másik vele,
a többi hajdani iskolatársaival. Huck Finnt, akárcsak Tom Sawyert, az
életből leste el, de mégsem egy bizonyos fiúról mintázta – három jól ismert
gyerek vonásait egyesítette benne. És noha könyvét főképpen gyerekeknek szánta, remélte, a felnőttek sem teszik majd félre, hiszen szerette volna bennük is gyengéden felidézni, milyenek voltak valamikor, hogyan éreztek, gondolkoztak és olykor micsoda különös dolgokba keveredtek. Tom Sawyer kalandjait az Apolló Színház társulatának előadásában a felsőtagozatos gyerekek láthatták a BKK színháztermében.
Megszólaló: Heidinger Zoltán – társulatvezető, színész

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Március 1. – Frédéric Chopin születésnapja (1810)
Frédéric François Chopin lengyel-francia zeneszerző és zongoravirtuóz eredetileg Fryderyk Franciszek néven, a Varsói Hercegség egyik tartományában született. Bár a születés után hetekkel kitöltött anyakönyvben február 22-e szerepel, a család március 1-jét tekintette születésnapjának. Édesapja francia bevándorló, édesanyja lengyel volt. Néhány hónappal Fryderyk születése után a család Varsóba költözött, ahol a családfő franciatanárként dolgozott. Chopin zenei tehetségét nagyon fiatalon felismerték, zsenialitása a gyermek Mozartéhoz vagy Bachéhoz mérhető. Kivétel nélkül minden művében jelen van a zongora, akár szólóban, akár kísérettel. Chopin zongoramuzsikája egyedülállóan ötvözi különleges ritmusérzékét, valamint Bach stílusát, továbbá a maga alkotta zongoratechnikát. Ezen elegy különösen törékeny melódiát és harmóniát alkot, amelyet masszív és érdekes összhangzat támaszt alá.

GYERTYAGYÚJTÁS
A Kommunizmus Áldozatainak Emléknapján a Szent István templomban tartott szentmisét követően Magyarország Miniszterelnökségének Nemzetpolitikai Államtitkársága, a Pro Pátria Egyesület, valamint a KÉSZ Százhalombattai helyi csoportja szervezésében gyertyagyújtással várták az emlékezőket a Szent István téri kopjafához.
Megszólaló: Tóth Ernő – a KÉSZ helyi csoportjának elnöke

MÁRTON ÁRON EMLÉKKIÁLLÍTÁS
A szentmisét és a gyertyagyújtást követően a Márton Áron emlékkiállítás megnyitójára került sor a Szent István templomban. Márton Áron a 120 éve született erdélyi katolikus püspök – azt mondják: „...olyan püspök volt, aki nemcsak szerette a rá bízottakat, hanem ismerte is őket és nemcsak sziklaszilárd volt, amint ezt sokan legjellemzőbb erényének tartják, hanem bölcsessége és műveltsége mellett okos is.” A Márton Áron emlékévet Magyarország Miniszterelnökségének Nemzetpolitikai Államtitkársága hirdette meg azzal a céllal, hogy a 2016-ban tartott rendezvényekkel az „emberkatedrálisnak” tekintett püspök életművét, tevékenységét minél szélesebb körben megismertessék, népszerűsítsék.
Megszólaló: Gaal Gergely – a Márton Áron Emlékév Programbizottság elnöke

BÉRES
Béres József Széchenyi-díjas kutató-feltaláló a hetvenes évek elején alkotta meg a Béres Cseppet, aztán 1975-ben kuruzslás vádjával eljárás indult ellene. De nem adta fel a „harcot”, a következő évben bejelentette a szabadalmat, a Béres Csepp kezdetben gyógyhatású készítményként került forgalomba, majd 2000-ben hivatalosan is gyógyszerré nyilvánították. Fazekas István százhalombattai író drámai fordulatokban bővelkedő kortárs színművet írt Béres József életéről, a színmű pedig megrendítő képet fest a Kádár-korszak bürokratikus viszonyairól, amely minden újat, egyénit, a hivatalos iránytól eltérőt gáncsolt. Kameránkkal az Újszínházban tartott sajtóbemutató előadáson jártunk. A világhíres kutató-feltaláló halálának tizedik és a gyógyszer-szabadalom benyújtásának 40 éves jubileumán a színház ezzel az előadással tiszteleg a Béres-életmű előtt.
Megszólaló: Fazekas István – író, költő, a dráma szerzője; Kerényi Imre – rendező; Dörner György – az Újszínház igazgatója

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Március 3. – a Békéért Küzdő Írók Világnapja
Különleges napot ünnepel a világ március 3-án, ez a nap a békéért küzdő írók világnapja és a Nemzetközi Pen Club hirdette meg. Az Írók a Békéért Szövetséget 1984-ben alapították azzal a céllal, hogy a csatlakozó írók felhívják a figyelmet a béke ügyének fontosságára. E napon, a nemzetközi összefogás az irodalom segítségével veszi fel a harcot a háború, az erőszak és az embertelenség ellen. Az irodalom a maga csendes jelenlétével kezdetektől fogva kiáll a béke mellett, ellentmond az erőszaknak; az igazságtalanság és kegyetlenség ellen a maga halkságával szólal fel.

SZOKATLAN
Hudák Eszter festményeiből és fotóiból nyílt kiállítás a BKK
Lépcső és Mini Galériájában. Az Arany János iskola tanulója, a SZIKE fotókör alapítója, László Bandy tanítványa már több kiállításon szerepelt a SZAK stúdió tagjaival is – ezúttal, ahogy ő mondja – meglepő és váratlan, hogy tizenhat évesen lehetőséget kapott önálló kiállításra is.
Megszólaló: Hudák Eszter – képzőművész, fotós

EGYIPTOM
„Egyiptom, kalandok, legendák, épületek, emberek” – ezt a címet kapta a BKK Világjáró Battaiak című előadás-sorozatának legutóbbi állomása, amelyen Kovács Máté Gergő kalauzolta el a hallgatóságot a legnépesebb arab országba és mutatta meg annak szépségeit.
Megszólaló: Kovács Máté Gergő – előadó

NEMZETISÉGI BÁL
Az idén is a Százhalombattai Nemzetiségi Bál – a hagyományoknak megfelelően – a Szekeres József Konferencia és Rendezvényközpontban került megrendezésre és a jó hangulatról ismét a Mydros zenekar és az Orkestar Selo gondoskodott. A bál kezdetén a főszervezővel, Igmándi Zoránnal a helyi Szerb Önkormányzat elnökével beszélgettünk.
Megszólaló: Igmándi Zorán – a Százhalombattai Szerb Nemzetiségi Önkormányzat elnöke