Paletta

Adás időpontja: 
2016. február 01, hétfő, 19:15
Leírás: 

Zsúfolásig megtelt a BKK színházterme szombaton, sokan voltak kíváncsiak a Forrás Néptáncegyüttes 30 éves jubileumi gálaműsorára

PITYPANGOS BÁL
A hagyomány szerint vízkereszttől, január 6-tól hamvazószerdáig, vagyis húsvét előtti 40. napig tart a farsang, a bálok és más vidám összejövetelek időszaka, de különösen a húsvéti böjtöt megelőző néhány nap mozgalmas. Mai műsorunkat a Pitypangos Palánták Alapítványi báljával, egészen pontosan a kis ovisok műsorával nyitjuk.
Megszólaló: Mikulásik Judit – tagintézmény-vezető; Sebestyén Mihályné – intézményvezető; Gátai Zsuzsanna – a SZMK vezetője

KALENDÁRIUM 2016
Minden eddiginél többen jöttek el a Százhalom Kalendárium harmadik, 2016-os kiadásának bemutatójára, amelynek ezúttal is a Zenálkó Etel Óvárosi Közösségi Ház adott otthont. A rendezvényen ünnepi műsorral, fotó-kiállítással és három szerzővel – Jankovits Mártával, Balpataki Katalinnal és Mitták Ferenccel – való beszélgetéssel várták a szervezők az érdeklődőket.
Megszólaló: Jankovits Márta – a kalendárium szerkesztője, írója

ÓVÁROSI FOTÓ-KIÁLLÍTÁS
A 2016-os Százhalom Kalendárium ünnepélyes bemutatójához kapcsolódik az a fotó-kiállítás, amely Hudák Eszter alkotásaiból nyílt. A fiatal képzőművész 4 éve László Bandy növendéke és a rajzolás-festés mellett a fotózás is a szenvedélye. Eszter az Óvárosi Közösségi Ház kistermében kiállított képeit a Százhalom Magazin felkérésére készítette, érdekes részletek után kutatva ismerkedett az Óvárossal, ezzel egyúttal újfajta nézőpontot mutat azoknak is, akik itt élnek.
Megszólaló: Hudák Eszter – fotós

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Február 2. – Gyertyaszentelő boldogasszony napja
A katolikus naptárban február második napja Gyertyaszentelő Boldogasszony napja, annak emlékére, hogy Szűz Mária Jézus születése utáni negyvenedik napon elment a főtemplomba, hogy tisztulását égő gyertya mellett ülje meg és bemutassa gyermekét. A jelenlévő idős Simeon a nemzetek megvilágosítására szolgáló világosságnak nevezte Jézust. Innen ered a szentelt gyertya, a gyertyaszentelés szokása és így lett a szentelt gyertya Jézus egyik legrégebbi jelképe. A szentelt gyertyának azóta is fontos szerepe van a néphitben. Szalaggal átkötve leginkább a falra, két szentkép közé helyezték. Ezzel a gyertyával világítottak mennydörgés, villámlás idején, hogy elűzzék a vihart. A gyertyát az újszülöttek mellett is tartották, a rontó szellemek távol tartására. Sőt szentelt gyertyát adtak a haldokló kezébe, hogy megszabaduljon a gonosz lélek hatalmától.

FORRÁS JUBILEUM
A 30 éves Forrás Néptáncegyüttes jubileumi gálaműsorán zsúfolásig megtelt a BKK színházterme, hiszen igazán sokan voltak kíváncsiak a Forrás Néptáncegyüttes, a Pesovár Ferenc Néptánc Suli, az alapítók, egykori táncosok és a Bara Zenekar közös műsorára.
Megszólaló: Szigetvári József – a Forrás NTE alapítója; Sikentáncz Szilveszter – a Forrás NTE társművészeti vezetője

KÉZENFOGVA VEZETETT AZ ÉLET
Bacs Lajosné legújabb, Kézen fogva vezetett az élet című könyvének bemutatóját a HBVK-ban tartották, azon a napon, amikor egészen pontosan 55 évvel ezelőtt az állami vendéglátó-ipari vállalat megbízásából a városba érkezett Bacs Lajos és felesége. Bacs nénivel a könyvbemutató előtt beszélgettünk.
Megszólaló: Bacs Lajosné Puch Julianna – szerző

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Február 2. – Huszka Jenő zeneszerző halálának évfordulója (1960)
Huszka Jenő zeneszerzőt – többek között a Gül baba, a Lili bárónő, a Mária főhadnagy és a Bob herceg című operettek szerzőjét – törvényszéki bíró apja tanította először hegedülni, akinek három gyermeke közül Jenő volt a legidősebb. Édesapja otthon gyakran zenélt, többnyire fuvolán játszott. Jenő további hegedűtanulmányait a szegedi Városi Zenedében folytatta, ahol hamar kitűnt tehetségével, sőt önszorgalomból zongorázni is megtanult. Azt mondják, Párizsból hazatérve új magyar hangot mutatott meg a romantikus színpadi zenés műfajban, sőt Huszka Jenő nyomán vált világhírűvé ennek a műfajnak a magyar ága. Talán mint első, ő tudta legjobban és legkövetkezetesebben a verbunkoshangot, a magyar táncritmust, a palotást, a csárdást, a népies műfajt beépíteni a sikeres bécsi klasszikus operett bevált formakeretébe. Huszka Jenő 1960. február 2-án tüdőgyulladásban, felesége karjai közt hunyt el. 84 évet élt. Sírja a Budapesti Farkasréti temetőben található.

BÚVÁRRÉGÉSZET KIÁLLÍTÁS
A vízalatti régészet, vagyis – a víz alatti kutatás, feltárás – a régészet egyik speciális ága. Európában Magyarországon kívül egyedül Franciaországban vannak jelentősebb víz alatti régészeti kutatások, ezért is lenne fontos és jelentős létrehozni egy búvárrégészeti kutatóközpontot hazánkban. A Búvárruhás kutatók – régészet a víz alatt elnevezésű és a „Matrica” Múzeumban nyílt időszaki kiállítás kapcsán a két város, Százhalombatta és Ráckeve összefogásáról is beszélt nekünk Tóth János Attila búvárrégész.
Megszólaló: Dr. Tóth János Attila – búvárrégész

FEKETE-KOVÁCS KORNÉL
Babos Gyula, Fekete-Kovács Kornél, Szolnoki Péter, Szakcsi Lakatos Béla – soha ennyi nagyszerű zenész nem lépett egyszerre színpadra az igazán tehetséges muzsikusokból álló Freedom együttessel, mint az immár hetedik alkalommal megrendezett újévi koncerten a Szekeres József Konferencia- és Rendezvényközpontban. Míg a hangverseny első felében a legnépszerűbb komolyzenei klasszikusokat játszotta a Freedom, addig a második részben színtiszta és sziporkázó jazz töltötte be a teret – többek között Fekete-Kovács Kornél közreműködésével.
Megszólaló: Fekete-Kovács Kornél – eMeRTon- és Liszt Ferenc-díjas zeneszerző-trombitaművész, hangszerelő