Paletta

Adás időpontja: 
2016. január 18, hétfő, 19:15
Leírás: 

Kiállítással, különleges textilmunkákkal és a János Vitézzel is várjuk legújabb Palettánk nézőit

MŰV. ISKOLÁSOK KIÁLLÍTÁSA
A Százhalombattai Alapfokú Művészeti Iskola féléves vizsgakiállításának – rendhagyó módon – a BKK emeleti galériája adott otthont. Hogy miért nem a Kőrösi Iskola tereit díszítik ezúttal az alkotások, ez is kiderül a most következő beszélgetésből.
Megszólaló: Regős Ágnes – rajztanár, képzőművész

JÁNOS VITÉZ
A Rózsa Művelődési Házban 1995 óta működő Lőrinci Színpad társulata sok száz előadáson van már túl és elsősorban a gyerekekre fordítja a nagyobb figyelmet, így előadásaik a fiatal célközönségnek szóló, szórakoztató darabok. Tunyogi István, a színház alapítója azt mondja: „A mese sok ezer éve az általános, minden nép kultúrájában fontos erkölcsi alapvetéseket közvetíti közérthetően.” – ezért is a társulatuk igazi és egyetlen célja. A Lőrinci Színpad előadásában Petőfi Sándor örökbecsű művének feldolgozását, János vitéz és Iluska halhattalan szeremének történetét a BKK színháztermében láthatták a százhalombattai és környékbeli felsőtagozatos diákok.
Megszólaló: Lipcsey Colini Bori – színésznő

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Január 21. - a Nautilust vízre bocsájtják (1954)
1954. január 21-én bocsátották vízre az Egyesült Államokban a világ első nukleáris üzemű tengeralattjáróját, a Nautilust. Az atommeghajtású tengeralattjáró nagy előnye, hogy a motor működéséhez nincs szükségük levegőre, így akár többször képesek megkerülni a Földet, folyamatosan a víz alatt hajózva. A hagyományos hajótestű jármű 98 méter hosszúságú, 8,5 méter széles, 43 km/óra merülési sebesség elérésére volt képes. 1980. március 3-án végleg kivonták a hadrendből. A Nautilus „békében” vonult nyugalomba, harci bevetésben soha nem vett részt. 1986 áprilisa óta a grotoni haditengerészeti múzeumban várja a haditechnika iránt érdeklődő látogatókat.

TEXTIL-KÁLYHA
Dolányi Anna textilművész hosszú évekig élt külföldön, bejárta szinte az egész világot, hogy végül Magyarországon lehessen az, aki: az 1989-ben életre hívott Magyar Foltvarró Céh megalapítója, aki az utóbbi néhány évtizedben sok száz magyar nőnek, háziasszonynak tanította meg a foltvarrást, ezt az első pillantásra zavarba ejtően egyszerűnek tűnő, ám annál kreatívabb kézimunkát. A százhalombattai Folthalom Foltvarró csoport kiállításának – amely a BKK előterében és a Mini galériában látható – egyik „ékessége” az a textil-cserépkályha, amely a Foltvarró Céh tagjai által, erdélyi kályhacsempe motívumok és Dolányi Anna ötlete alapján készült.
Megszólaló: Sós Julianna – a Folthalom Foltvarró csoport vezetője

A TESTI ÉS LELKI HŰSÉGRŐL
A lexikon szerint a hűség: „állandó, tudatos, szeretettel való ragaszkodás azokhoz, akikhez kötelezettségeink csatolnak bennünket”. Míg a lexikonban viszonylag egyszerűen összefoglalható – a való életben a hűség sokkal összetettebb és számos „árnyalata” van, na és persze, mint minden fogalom, nehezen „megfogható”… Lázár Gergely pszichológus A testi és lelki hűségről tartott előadást az érdeklődőknek a BKK kamaratermében.
Megszólaló: Lázár Gergely – pszichológus, önismereti és párkapcsolati tréner

KOVÁCS LILLA KIÁLLÍTÁSA
Kovács Lilla tanárától, László Bandytól kapta meg Van Gogh leveleit még a nyáron és a festőművész szavai, gondolatvilága olyannyira megihlette őt, hogy ezeket a szavakat, mondatokat megpróbálta a saját élményein keresztül lefesteni, a saját „nyelvezetével” elmondani. Mindebből kiállítás is született, amelyet a BKK Lépcső galériájában láthat a közönség.
Megszólaló: Kovács Lilla – képzőművész

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Január 23. – Széchenyi Zsigmond születésnapja (1898)
Sárvár-felsővidéki gróf Széchenyi Zsigmond író a magyar vadászati kultúra kimagasló alakja, Afrika, India, Alaszka és Európa vadásza, a világrekordnak számító addax, vagyis a csaknem kihalás szélén álló mendeszantilop elejtője volt. Széchenyi Zsigmond a Magyar Nemzeti Múzeum alapítójának, Széchényi Ferenc grófnak ükunokájaként született; dédapja, Széchényi Lajos, Széchenyi Istvánnak a testvérbátyja volt – tehát rokoni szálak fűzték a „legnagyobb magyarhoz”. Szakkönyvtára csodával határos módon túlélte a második világháborút, halálakor már több mint 4000 kötetet számlált. Széchenyi Zsigmond vadászkönyvtára Magyarország legjelentősebb vadászati szakkönyvgyűjteménye, amelyet 1969-ben a Mezőgazdasági Minisztérium megvásárolt a Természettudományi Múzeum számára.

TEXTILSZOBROK
A „szakavatottak” azt mondják, a textilszobrászat nagyon izgalmas munka, újabbnál-újabb gondolatokat ébreszt az alkotóban. Fazekasné Horváth Tímea textil-szobrai még tavaly novemberben kerültek kiállításra a BKK Mini galériájában és legutóbb pedig a színházi folyosón található vitrinekben kaptak helyet. Az alkotóval készült a most következő beszélgetés.
Megszólaló: Fazekasné Horváth Tímea – alkotó

FREEDOM KONCERT
A Szekeres József Konferencia- és Rendezvényközpontban, a Freedom zenekar idei, immár hetedik újévi hangversenyén Babos Gyula, Fekete-Kovács Kornél, Szakcsi Lakatos Béla és Szolnoki Péter – vagyis négy nagyszerű zenész is színpadra lépett a tehetséges muzsikusokból álló együttessel. A hatás persze nem maradt el – igazán hálás volt a nagyszerű koncertért a közönség.
Megszólaló: Szende Gábor – dobos; Szula Miklós – a Freedom zenekarvezetője, gitáros