Paletta

Adás időpontja: 
2016. január 04, hétfő, 19:15
Leírás: 

Hoffmann csodálatos meseműve, a Diótörő nélkül nem telhet el karácsony. A Diótörő igazi gyermekdarab, amelyre beülni még „felnőttfejjel” is nagy élmény 

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Ianus – a kétarcú isten
Ianus a római mitológiában az átjárások és kapuk, így a be- és kijárás, a kezdet és vég védőszelleme. Hozzá imádkoztak a rómaiak minden fontos tettük előtt. Az ősidőkben az istenek apjának is őt tartották. Róla kapta nevét január hónap. A janus-arcú megnevezést gyakran használják a kettősségre, a kétszínűségre. Sokan eredetére nézve napistent láttak benne, ahogy a Nap járása jelzi a munka kezdetét és végét, de több vonás alig található benne a napistenség igazolására. Alakja látható több római pénzen, amelyeken kettős fejjel ábrázolták; mégpedig szakállas vagy szakálltalan mind a két fej, a császárkori pénzeken pedig az egyik fej szakálltalan ifjút, a másik pedig szakállas férfiút mutat. Hadrianus pénzein már négyfejűként ábrázolták, a kapuzat négy oldalának megfelelően. Feltételezik azt is, hogy alakját sziámi ikrek inspirálhatták.

DIÓTÖRŐ
Hoffmann csodálatos meseműve, a Diótörő talán az egyik olyan darab, amely nélkül nem telhet el karácsony. Feldolgozásainak száma megszámlálhatatlan, ráadásul szinte minden műfajba adaptálták már. A Szegedi Kortárs Balett társulatának előadásában Juronics Tamás koreográfus – mivel a táncosok gyerekeket is alakítanak – igyekezett a mozgásvilágot, mozgásrendszert is minél közelebb hozni a gyerekekhez, így a rengeteg tánccal igazi gyermekdarab lett a Diótörő, amelyre beülni még „felnőttfejjel” is nagy élmény.
Megszólaló: Pataki András – a Szegedi Kortárs Balett Harangozó-díjas igazgatója

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Január 6. – Vízkereszt napja
Január 6-án a nyugati egyházakban három eseményt ünnepelnek: a napkeleti bölcsek, vagyis a három királyok, Gáspár, Menyhért és Boldizsár látogatását a gyermek Jézusnál, Jézus megkeresztelkedését a Jordán folyóban, ill. az általa véghezvitt első csodát. Jézus megkeresztelkedésének emlékére a katolikus templomokban vizet szentelnek. A karácsonyfákat e napig szokás feldíszítve hagyni és ez a nap jelenti a farsangi időszak kezdetét is. Január 6-a időjósló is – ha ezen a napon az eresz csurog, vagyis olvad, akkor hosszú lesz a tél, ám ha hó esik, akkor korán kitavaszodik. Sokára jön viszont a tavasz, ha Vízkeresztkor fagy. E nap száraz időjárása azt ígéri: zivataros lesz a nyár. Az eső ellenben azt jelzi, hogy csapadékos lesz a tavasz is. Régen leginkább annak örültek, ha ezen a napon fújt a szél, mert az jó termőidőt, szerencsés évet jövendölt.

BATTA BALETT
A BKK Karácsonyi táncgálája minden évben igazán méltó módon zárja a táncosok évét és mindig jó látni, milyen sokszínű a házban működő csoportok tevékenysége. Most ebből a rendezvényből jöjjön egy csokorra való – elsőként a Batta Balett Stúdió növendékeinek fellépése.
Megszólaló: Házi Tamás – táncművész, a Batta Balett Stúdió vezetője

NEW FACES
Bana Dávid 2011-ben kezdett hip-hop táncstílust tanítani Százhalombattán a Barátság Kulturális Központban. A célja kezdetektől az volt, hogy azok a gyerekek, akik nála tanulnak táncolni ne csupán jól fejlődjenek, hanem összetartóak is legyenek. Mi sem erősítené az összetartozást, mint a közös élmények, vagy éppen, mint egy közös fellépés a Karácsonyi táncgálán.
Megszólaló: Bana Dávid – tánctanár, a New Faces Tánccsoport vezetője

KISFORRÁS
A Forrás Néptáncegyüttes alapítói és pedagógusai a közel 30 éves működés során mindigis törekedtek arra, hogy egy olyan „műhelyként” dolgozzanak, amelyben a különböző generációk hosszútávon képesek biztosítani az együttes szakmai munkáját. A BKK Karácsonyi táncgáláján ezúttal a forrás képviselte a néptáncosokat a színpadon.
Megszólaló: Nagy Péter Gábor – tánctanár, a PFAMI igazgatóhelyettese

STREET STYLE
A 2003-ban alakult Street Style Tánccsoport vezetője Hepp Sándor európa- és világbajnok koreográfus. Egyesületük célja: a gyermek és ifjúsági korosztály körében megszerettetni a tánc és mozgáskultúrát, ezzel együtt a szabadidő hasznos eltöltése, a fizikai erőnlét és a személyiség fejlesztése, a művészet szeretetére való nevelés. A BKK Karácsonyi táncgáláján ezúttal is a hip-hop kultúra táncstílusait képviselték a színpadon a csoport tagjai.
Megszólaló: Hepp Sándor „Snake” – európa- és világbajnok koreográfus, a Street Style Tánccsoport vezetője

URBAN GHAWAZZE
A hastánc kétség kívül az egyik legnőiesebb tánc, melynek célja a nőiesség erősítése, a női test és lélek karbantartásával. Az egyik legrégebbi orientális tánc, amelyet eredetileg a nők egymás közt táncoltak különböző ünnepek alkalmával. Az Urban Ghawazee Tribal Törzsi Hastánccsoport tagjai – mint nevükből is kitűnik – az ún. törzsi táncot tanulják, Fodor Mária vezetésével. Ez egy különleges és számos ismert hastánctípusnál jóval összetettebb, nehezebb technikájú tánc. A leginkább szembetűnő, hogy elsősorban csoportban táncolják, illetve ruházatuk sokkal színpompásabb – így volt ez a BKK Karácsonyi táncgáláján is.
Megszólaló: Fodor Mária – a hastánccsoport vezetője

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Január 8. – Wass Albert születésnapja (1908)
Magyarországon csak halála után fedezték fel Wass Albertet, mint az erdélyi magyar irodalom nagy alakját. A magyar irodalom ellentmondásos alakja, a hivatalos irodalomtörténet mintha tudomást sem venne róla, miközben vannak, akik a legnagyobbak között emlegetik. Irodalmi munkásságának kritikai feldolgozása ma is folyik. Népszerűsége az 1990-es évek végétől az erdélyi olvasók mellett a magyarországi olvasóközönség körében is folyamatosan növekszik. Egyik leghíresebb könyve a Kard és kasza, amelyben több generáción keresztül tekinti át a magyar történelmet, 1050-től egészen a jelenkorig, a saját, ősi nemzetségének történetén keresztül. 2005-ben A Nagy Könyv című magyarországi felmérésben az egyik legkedveltebb magyar írónak bizonyult Wass Albert: A funtineli boszorkány című művét az olvasók a legnépszerűbb 12 magyar regény közé választották.

A MUZSIKA HANGJA
2015-ben a BKK Karácsonyi családi színházi előadása a Budaörsi Latinovits Színház és a Múzsák Társulat közös produkciója, A muzsika hangja volt, melynek főszereplője a zárdában nevelkedő és apácának készülő Maria, aki többet foglalkozik az énekléssel, mint zárdai kötelességeivel. A főnökasszony, miután belátja, hogy Mariából sosem lesz igazi apáca, egy feladattal bízza meg. Egy tengerészkapitány szolgálatába kell állnia, akinek felesége halála után dadára van szüksége. Maria nehezen viseli a szigorú és öröm nélküli életet a házban, mígnem a papa minden tiltása ellenére titokban megszeretteti a gyerekekkel az éneklést. Az előadás előtt a főszereplővel, Endrődi Ágnessel beszélgettünk.
Megszólaló: Endrődi Ágnes – színművésznő