Paletta

Adás időpontja: 
2015. november 30, hétfő, 19:15
Leírás: 

Zenei verseny, János Vitéz, Kreatív Olvasókör és Görög Kulturális est is várja legújabb Paletta című műsorunk nézőit

ZENEI VERSENY
A Százhalombattai Alapfokú Művészeti Iskola pedagógusainak kezdeményezésére és összeállításában Zenei vetélkedőnek adott otthont a BKK. A megmérettetésen a város négy általános iskolájának egy-egy csapata mérette meg tudását.
Megszólaló: Adorjánné Visontai Katalin – a SZAMI intézményvezetője; Fersch Andrea – a zsűri elnöke, szolfézstanár

JÁNOS VITÉZ
A János vitézt, Petőfi Sándor 1844-ben írt verses meséjét, irodalmi kifejezéssel élve elbeszélő költeményét Kosztolányi Dezső a „magyar Odüsszeiá” -nak nevezte, melyben az író eszményképet teremt a nép számára, hiszen Kukorica Jancsi, az árva juhász, Tündérország királyává válik. A János vitézt a Lőrinci Színpad társulatának előadásában, Czakó Ádám főszereplésével láthatták a BKK-ban a felsőtagozatos diákok.
Megszólaló: Czakó Ádám – színész

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
November 30. – Szent András apostol ünnepe
András apostol nagyon fontos személy a magyar nemzet emlékezetében. Annál is inkább, mivel a magyarság önmagát szkítának jelölte meg ezer éven át és számtalan szkíta-hagyomány mutatható ki a mai napig a gazdag magyar kultúrában. Továbbá a honfoglalás kori arab és európai írók mind, de a magyarság szövetségesei és ellenfelei is mindannyian szkítának nevezik a magyarokat. A szkíta emlékezet ezért megtartotta azt a hagyományt, hogy a magyarság a jó hírt elsőként nem térítőpapoktól, hanem András és Fülöp apostoltól, Jézus két tanítványától kapta. Éppen ezért nem véletlen, hogy a Kárpát-medencében épített első keresztény templomok zöme Szent András tiszteletére épült. Valószínűleg eme régi keresztény hit miatt jellemző lelete a magyar honfoglalás kori síroknak a kereszt.

MEGRENDELÉS
„Ritka az olyan ember, aki az igazságot nem áldozza fel.” – ez az idézet jól kifejezi Hamvas Béla Megrendelés című esszéjének lényegét. Ez az írás volt a témája a legutóbbi Kreatív Hamvas Olvasókör találkozójának.
Megszólaló: Baka Györgyi – az Olvasókör vezetője

NÖVENDÉKHANGVERSENY
A zenetanulás célja, hogy végül a közönséget szórakoztassa a zenész, ez azonban különleges lelkiállapotot kíván, amihez tapasztalatot, gyakorlatot kell szereznie – így van ez a zeneiskolai növendékek esetében is. A Százhalombattai Alapfokú Művészeti Iskola legutóbbi növendékhangversenye az intézmény nyílt hetének nyitórendezvénye volt.
Megszólaló: Ávéd-Brezánszky Ágnes – klarinét-szaxofon tanár

PÁSKÁNDI EST
Onagy Zoltán író szerint: „száz emberből egy sem ismeri Páskándi Géza nevét, ezerből egynek rémlik valami, tízezerből egy azt is tudja, valami „kommunista” íróféle volt, ötvenezerből egy ismeri a nevét, olvasott tőle, százezerből egy azt is tudja, honnan érkezett, merre távozott.” A Keresztény Értelmiségiek Szövetsége Százhalombattai Csoportja szervezésében Hegedűs Imre János irodalomtörténész a HBVK-ban beszélt Páskándi Géza életútjáról, munkáságáról.
Megszólaló: Hegedűs Imre János – előadó, irodalomtörténész

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
December 3. – Pierre-Auguste Renoir halálának évfordulója (1919)
Pierre-Auguste Renoir francia impresszionista festőművész13 éves korában porcelánfestőnek kezdett tanulni, 15 éves korától már olyan jó eredményeket ért el, hogy a tapasztalt munkásoknak való, igényes feladatokat bíztak rá. 20 éves korában kezdett egy svájci festőtől festészetet tanulni. 22 esztendős volt, amikor mestere a szemére vetette, hogy „szórakozásból fest”. Renoir azt válaszolta, hogy természetesen, ha nem szórakoztatná, sohasem kezdett volna el festeni. Soha nem lett hűtlen önmagához, veleszületett életöröme, derűje, kiegyensúlyozottsága sosem hagyta el és ugyanezt az életörömöt, derűt, kiegyensúlyozottságot tükrözi valamennyi festménye, ezért kedvelik műveit a világ minden táján. Renoir festészete szüntelen ünnep, elénk varázsolja korának kis paradicsomait, amelyekben ma is örömünket leljük. Renoir szüntelenül a szépet festette, a szépséget tárja elénk, a l’art pour l’art született és fenséges képviselője.

GÖRÖG EST – ELŐADÁS
Százhalombatta Város Görög Nemzetiségi Önkormányzatának szervezésében Görög kulturális estnek adott otthont a BKK kamaraterme. A rendezvény nyitányaként „A filhellén magyar és a hungarofil görög kapcsolatrendszer történelmi jelentőségé”-ről beszélt a hallgatóságnak  Dr. Diószegi György Antal művelődéskutató.
Megszólaló: Dr. Diószegi György Antal – előadó, művelődéskutató

ZEYS ÉS BARÁTAI
A Görög kulturális esten, az előadást követően a Zeys és barátai nevű formáció zenélt az érdeklődőknek a BKK kamaratermében.
Megszólaló: zeys-Vasilis Angelidis – zenekarvezető, zenész, énekes; Sofia Giovantsi – énekesnő