A legkisebbeknek Kormos Katát, a nagyobbaknak a „Szép álom, szállj szívemre!” című színházi előadást ajánljuk legújabb Paletta című műsorunk nézőinek
KORMOS KATA
Katinkát kicsúfolja Csellengő, ezért bánatában világgá megy. Találkozik az erdő barátságos lakóival, akik megvigasztalják. Erről szól a Meseerdő Bábszínház
Kormos Kata című bábszínpadi feldolgozása, amely a legkisebbeknek szólt a BKK közösségi terében.
Megszólaló: Papp Ágnes – bábszínész
FESTÉSZET NAPI VETÉLKEDŐ
A BKK a Magyar Festészet Napja alkalmából az idén immár negyedik alkalommal képzőművészeti vetélkedőt hirdetett általános iskolásoknak és középiskolás diákoknak. A „Nagybányai művésztelep” című képzőművészeti vetélkedőn az alapító tagok, 5 festőművész munkássága, életútja került játékos formában feldolgozásra.
Megszólaló: Takács Péter – a zsűri tagja, műgyűjtő; Gere László – szervező, drámapedagógus; Krokavecz Melinda; Verebi Zsanett; Barka Szófia; Szabó Anita; Erben Attila
NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Október 22. – Doris Lessing születésnapja (1919)
Doris Lessing Perzsiában, a mai Iránban született, majd szüleivel együtt az akkori Dél-Rhodesiába – ami ma már ma Zimbabwe – költöztek. Gyermekkorát ezen a vidéken, egy brit kolónia tagjaként töltötte. Bár ő maga protestáns volt, egy római katolikus lányiskolába járt tizenöt éves koráig. Később elköltözött otthonról és dadaként dolgozott, eközben az őt alkalmazóktól kapott könyvekből képezte magát. Az apartheidrendszer elleni tiltakozásai miatt kitiltották Zimbabwéből, ezért Londonba költözött. A brit kommunista mozgalom tagja lett, ám az 1956-os magyarországi forradalom leverésének hatására eltávolodott az eszmétől. Doris Lessing korai emlékei, a nélkülözések és a kemény munka később műveiben is megjelentek. 87 évesen irodalmi Nobel-díjat kapott, ezzel ő lett minden idők legidősebb irodalmi díjazottja és egyben a tizenegyedik női irodalmi Nobel-díjas. A díj odaítélésének indoklásában és a méltatásban díjazták „azt a női tapasztalatokkal rendelkező elbeszélőt, aki (műveiben) kétkedéssel és látnoki erővel vizsgálja a megosztott civilizációt”.
SZÉP ÁLOM, SZÁLLJ SZÍVEMRE!
A Délutáni színházi előadások sorában legutóbb a szarvasi Cervinus Teátrum Szép álom, szállj szívemre! című előadását láthatta a BKK közönsége. Lehár Ferenc, a világhírű operettkomponista életének néhány meghatározó mozzanata és az gyönyörű operett részletek Derzsi György tolmácsolásában hangzottak el.
Megszólaló: Derzsi György – színművész
FÁBIÁN FANNI KIÁLLÍTÁSA
László Bandy tanítványai közül legutóbb Fábián Fanni, ill. az ő alkotásai kaptak helyet a BKK Lépcső Galériájában. A fiatal képzőművésszel az első önálló kiállításának megnyitója előtt beszélgettünk.
Megszólaló: Fábián Fanni – képzőművész
SCRAPBOOK TANFOLYAM
A scrapbook, mint kreatív hobby egy remek lehetőség arra, hogy megőrizzük az emlékeinket, fényképeinket és mindeközben kiéljük alkotókedvünket. A nemrégiben nyílt Kézműves bolt Scrapbook album készítő tanfolyamnak adott otthont – kameránkkal mi is ellátogattunk a foglalkozásra.
Megszólaló: Uti Lajosné – a kézműves bolt vezetője; Mucsi Erika – foglalkozásvezető
NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Október 25. – Ifj. Johann Strauss, a „keringőkirály” születésnapja (1825)
Ifj. Johann Strauss zeneszerző családba született. Apja, idősebb Johann Strauss a bécsi közönség kedvenc karmestere, az udvari bálok igazgatója, számos népszerű keringő és más darab szerzője volt. A fiú hatéves korában komponálta első dallamát, de apja nem akarta, hogy muzsikus legyen, ezért ő titokban vett órákat egy hegedűstől. Gimnáziumi tanulmányai után banki pályára készült, kereskedelmi szakon folytatta tanulmányait. Apja azonban elhagyta családját, ezért ő kötelességének érezte, hogy anyját és testvéreit támogassa, így a jó megélhetést biztosító zenész pályát választotta. Strauss zenéje költői értékén felül az osztrák császárság polgári jóléten alapuló színes, mulatós stílusát és konszolidált könnyelműségét is képviseli. Zenéjében az osztrák néptánc szellemét jellegzetesen bécsi fogalmazásban érvényesítette kedélyes könnyűvérűséggel vegyítve és mindezt az osztrák népies muzsikálásból megőrzött naturalisztikus hangszereléssel párosította. Művei közül a keringők a legjelentősebbek: még Wagner és Brahms csodálatát is kivívta velük.
MATA HARI
Mata Harit szülei Margaretha Geertruida Zelle névre keresztelték, ám annyiszor ismételte, hogy ő Mata Hari – akinek apja dúsgazdag maharadzsa, anyja pedig maláj táncosnő – míg a végén valószínűleg maga is elhitte. Mata Harit már életében titkok és legendák lengték körül. A táncosnőként és kurtizánként hírhedtté vált asszony erotikus ténykedéseit büszkén vállalta, ám a kémkedést – amiről szintén szóltak a korabeli krónikák – mindig tagadta. Mata Hari regényes, fordulatokkal és tragédiákkal teli életéről tartott legutóbb előadást Kovács Edina történész a HBVK-ban.
Megszólaló: Kovács Edina – előadó, történész
FREEDOM SZOLNOKI PÉTERREL
Szolnoki Péter nyolcévesen kezdett zenével foglalkozni fuvolistaként, majd szakközépiskolásként a klasszikus tanulmányai mellett belekóstolhatott a könnyű műfajba is. Volt fúvós-szimfonikus zenekari tag, játszott katonazenekarban is és lehetősége nyílt a fuvola mellett énekelni és basszusgitározni is. 1993-ban a Ki mit tud? elődöntőjében jazz kategóriában szerepelt, majd ebben az évben találkozott Török Tamással, akivel 1995-ben megalakította a Bon-Bon formációt. Ezt követően végigjárta a magyar könnyűzene szamárlétráját és szinte minden híres előadóval, együttessel dolgozott. A százhalombattai közönség a legutóbbi Jazz és bor esten a Freedom Jazz Quartet-tel hallhatta Szolnoki Pétert a Rendezvényközpontban.
Megszólaló: Szolnoki Péter – énekes, zenész; Megyaszay István – basszusgitáros
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni