Paletta

Adás időpontja: 
2013. október 21, hétfő, 19:15
Leírás: 

HALÁSZ JUDIT, VIVA VERDI, BIBLIAI IHLETEK, VÉGHELYI BALÁZS, ANTI BÁCSI KIÁLLÍTÁSA, D. TÓTH KRISZTA, PRESSER GÁBOR

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Október 23-a jelképe: a „lyukas zászló”
Az 1956. október 23-án kitört magyar forradalom és szabadságharc az első percektől fogva megkezdte a gyűlölt szovjet és kommunista jelképek megsemmisítését. Szintén azonnal megindult a szovjet tagköztársaságok címereinek mintájára készült Rákosi-címer, más néven az Alkotmány-címer kiiktatása az államéletből. A nemzeti zászló közepéből már október 23-án a Bem-téren kivágták a Rákosi-címert, amely a heraldika szabályai szerint csak jelvény volt, hiszen pajzsot nem tartalmazott. A Bem-téren előállított lyukas zászló azután örök időkre az 1956-os magyar forradalom és szabadságharc jelképévé vált.

HALÁSZ JUDIT
Halász Judit Kossuth-díjas és Jászai Mari-díjas színésznő, érdemes művész, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagja – csaknem a pályája kezdetétől a Vígszínház tagja. Közel negyven filmben szerepelt és számtalan tévéjátékban – ám mindezen túl közkedvelt énekesnő is, számos nemzedék az általa énekelt dalokon nőtt fel. Halász Judit kedves hangja az elmúlt hétvégén vasárnap délelőtt a BKK közönségét bűvölte el – kicsiket és nagyokat egyaránt.
Megszólaló: Halász Judit – énekesnő, színésznő

VIVA VERDI
A Szent István Kórus és a Római Katolikus Egyházközség rendezésében a Verdi emlékévhez kapcsolódóan egésznapos program-csokorral várták az érdeklődőket a sz-i Szent István templomban. A délelőtt olasz gyermekdalok tanításával indult és az este során pedig a fő esemény az ünnepi hangverseny volt.
Megszólaló: Struszné Könözsi Vera – főszervező, karnagy

BIBLIAI IHLETEK
A szakrális művészet a témája a Hamvas Béla Szellemi Szabadegyetem idei tanévének, melynek második állomásán „Bibliai ihletek a XX. századi irodalomban” címmel tartott előadást Jelenits István piarista szerzetes.
Megszólaló: Jelenits István – piarista szerzetes

VÉGHELYI BALÁZS
A HBVK adott otthont Véghelyi Balázs: Önarckép című hangoskönyve irodalmi-zenés műsorral egybekötött bemutatójának. A 30 év terméséből kiválasztott 30 vers miért „hanghordozó” formájában jelent meg, erről is beszélgettünk a szerzővel.
Megszólaló: Véghelyi Balázs – költő

ANTI BÁCSI KIÁLLÍTÁSA
A BKK Mini Galériájában elsősorban helyi alkotók munkáit csodálhatják meg a művészetkedvelők – legyen akár profi vagy akár kezdő alkotó. Nagy Rozália a BKK kiállítások szervezésével foglalkozó munkatársának „legújabb felfedezettje” egy 92 éves bácsi volt, akinek egészen új élményeket és elismeréseket ad a rajzolás.
Megszólaló: Simkó Antal – alkotó

NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Október 22. – Liszt Ferenc születésnapja (1811)
Liszt Ferenc zongoravirtuóz és zeneszerzőnek édesapja, Liszt Ádám, Esterházy Miklós gazdatisztje volt és egyben műkedvelő zenész is, ő tanította fiát a zene tudományára és szeretetére. Ferenc már 8 éves korában elkezdett komponálni és 9 évesen már koncertet is adott. A tehetséges gyermek zeneértő magyar mágnásoknak köszönhetően ösztöndíjat kapott és Bécsben tanulhatott.  Liszt Ferenc az ún. radikális romantika képviselője és fáradhatatlan apostola, a berliozi programzene-elvnek folytatója és beteljesítője volt. Utolsó korszakának műveiben, minden megoldatlanságuk ellenére, olyan új eszközökre talált rá, olyan távlatokat nyitott meg, amelyekkel egyedül állt korának zeneszerzői között. Mint zongoraművész máig csodált fokra fejlesztette a zongoratechnikát, játékának ellenállhatatlan ereje és szuggesztivitása, amelyről kortársak feljegyzései tanúskodnak, a legnagyobb előadóművészek közé helyezi.

D. TÓTH KRISZTA
D. Tóth Kriszta: „Jöttem, had lássalak” című könyve elgondolkodtat sorsról, vonzásról és választásról, látszatról és valóságról és azzal a megnyugtató tanulsággal engedi el az olvasót, hogy rend van a világban és szeretet. D. Tóth Kriszta író, újságíró volt legutóbb a HBVK „Találkozások” c. programjának vendége.
Megszólaló: D. Tóth Kriszta – író, újságíró

PRESSER GÁBOR
A Locomotiv GT együttes tagja, a Vígszínház zenei vezetője, a magyar könnyűzene kiemelkedő személyisége, becenevén „Pici bácsi” volt a vendég-fellépő az idén augusztus 20-án a sz-i Szent István téren megtartott Csík zenekar koncertjén. Presser Gáborral a fellépés után beszélgettünk.
Megszólaló: Presser Gábor – Kossuth- és Erkel Ferenc-díjas előadóművész