Palettánkban megismerkedhetnek Erdélyi Tibor fafaragó művésszel, több fesztiválklubba is bepillantunk és felidézzük a játszóházi délutánt is
ERDÉLYI TIBOR
Erdélyi Tibor SZOT és Erkel díjas táncos, koreográfus gyermekkorától farag, felnőttként „egyéni úton járt, de művészete mégis a hagyományban gyökeredzett”. Szobrai számtalan egyéni és csoportos kiállításon voltak láthatóak már – most pedig a BKK Galériájában kaptak helyet.
Megszólaló: Erdélyi Tibor – a Népművészet Mestere, SZOT és Erkel díjas táncos, koreográfus
NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Augusztus 29. – Janus Pannonius születésnapja (1434)
Janus Pannonius az első név szerint ismert magyar költő verseit latin nyelven írta, Mátyás király udvarában élt és Európa-szerte ismert volt korában. Művei a humanista szellem tükrei; nagyra értékeli a földi életet, a kultúrát, a békét, a természetet, és a költői halhatatlanságot. Neve a kor szokásainak megfelelően felvett név, igazi nevét nem sikerült még hitelesen bizonyítani. Janus Pannonius sírhelyét 1991-ben találták meg a pécsi székesegyház altemplomában. Arcképe mindaddig nem maradt fenn. A nagy költő koponyájáról különleges számítógépes módszerrel térbeli modellt készítettek, majd erre antropológiai segédlettel izomzatot, kötőszövetet építettek – így jött létre a csontozathoz tartozó eredeti arcforma. Ezek alapján készült el a valódi Janust ábrázoló gipsz szobor.
RAMAZURI
„Legyen az bábelőadás, játszóház, arcfestés vagy egy izgalmas kalandjáték, akár egész játéktér az aprónép számára, mi elvisszük önhöz!” - ez a mottója a Ramazuri Bábszín-Játszóház társulatának, amelynek tagjai az idén is eljöttek, hogy szórakoztassák a Summerfest legfiatalabb közönségét.
Megszólaló: Szűcs József – a Ramazuri Bábszín-Játszóház munkatársa
NEMZETKÖZI JÁTSZÓHÁZ
Évek óta hagyomány, hogy a fesztiválon résztvevő külföldiekkel délutánonként játszhatnak a gyerekek, megismerhetik játékhagyományaikat. A nemzetközi játszóházban akkor jártunk, amikor a Litvániából érkezett csoport tanította az érdeklődőket.
Megszólaló: Aušra Kricenaité – litván táncos
HASTÁNC
A női önkifejezés egyedi, ősi eszközének tartott táncnak – vagyis a hastáncnak – egyre több hódolója van itthon is, ők azok, akik pergő ritmusú zenére ringatják csípőjüket, lágy mozdulataikból nőies kisugárzás árad. Az Urban Ghawazee Tribal Hastánccsoport idén is fellépett a Fesztiválsátorban.
Megszólaló: Fodor Mária – az Urban Ghawazee Tribal Hastánccsoport vezetője
NAPSOROLÓ – JELES NAPOK
Augusztus 29. – a Magyar Fotográfia Napja (1840)
A Magyar Fotóművészeti Alkotócsoportok Országos Szövetsége 108 szakmai, társadalmi szervezet, vagyis a fotográfiai közélet kétezer aktív szereplője választotta ki a magyar fotográfia történetéből augusztus 29-ét, azt a jeles napot, amely 2003 óta minden esztendőben a fotókulturális nemzeti örökség és a kortárs fotóművészet értékeire irányítja a társadalom figyelmét. Annak emlékére, hogy 1840-ben ezen a napon készült el nyilvános eseményen egy dagerrotípia, ekkor ugyanis Vállas Antal, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja a jelenlévő akadémiai tagoknak bemutatott egy olajozás és égetés nélkül készített fényképet.
JELMEZBÁL
A legjobb jelmeznek járó César-díjat a francia Filmművészeti és Filmtechnikai Akadémia 1985 óta ítéli oda a filmekben viselt jelmezek, kosztümök tervezői részére, művészi munkájuk elismeréseként. Átadása a „Césarok éjszakája” elnevezésű gálaünnepségen történik minden év február végén, ill. március elején.
Nemcsak a filmekben fontos a jelmez – a Fesztiválklubbok sorában is az egyik legkedveltebb éjszaka, amikor „más bőrébe” bújhatnak az szórakoznivágyók.
Megszólaló: Szigetvári József – fesztiváligazgató; Baráti Vivien; Márkus Réka; Morár Melinda; Enyedi Vivien
RETRO PARTY
Dévényi Tibor az 1970-es években az egyik első magyar disc jockey-ként híresült el és a Magyar Televízió számára készített Három kívánság című műsorsorozatával lett országos hírű. A retro zene „másodvirágzásával” Dévényi Tibi bácsi továbbra is töretlen lelkesedéssel szolgáltatja a zenét, pörgeti a lemezeket – így volt ez az idei Fesztiválklubban is.
Megszólaló: Dévényi Tibor – lemezlovas
VILÁG-ZENE
Évek óta hagyomány, hogy a Summerfestre érkező valamennyi zenész egy közös produkciót ad elő a Búcsú napján, vagyis a Záróceremónián. A Világzenekar „összefogójával”, Pál Lajossal beszélgettünk.
Megszólaló: Pál Lajos – zenepedagógus, néprajzkutató
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni